Wzruszający finał 36 Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosnką Autorska, który odbył się 29 września 2024 roku zadaje pytanie: czy to naprawdę koniec jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce? Maryla Olejko, kierownik artystyczny BCK przekazała publiczności łamiącym się głosem: - To prawdopodobnie ostatnie Spotkania. Otwartym pozostaje pytanie, czy Spotkania znikną, pozostawiając jedynie wspomnienie?
Te Spotkania stały się nie tylko platformą dla młodych twórców, ale również domem dla "starych muzycznych dusz", które w melodii odnajdywały sens. Z dumą możemy wspominać laureatów, którzy swoją wrażliwością podbili sceny nie tylko w Biłgoraju, ale i poza jego granicami, odnosząc sukcesy na prestiżowych festiwalach, z otwartymi sercami dzieląc się sztuką. Ich osiągnięcia są dowodem na to, że twórczość ma moc, by inspirować i budować wspólnoty.
Laureatami Biłgorajskich Spotkań byli m.in. Radosław Popłonikowski, Magda Turowska, Andrzej Wawrzyniak, Sambor Dudziński, Szymon Zychowicz, Cecylia Sadowska, Jagoda Naja, Basia Stępniak, Jacek Musiatowicz, Waldemar Śmiałkowski, Jarosław Chojnacki, Agata Ślazyk, Szymon Wydra, Dzidka Muzolf, Bazia Szot, Marcin Różycki, Beata Osytek, Marcin Styczeń, Michała Konstrat czy Jarosław Wasik dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki W Opolu. O Biłgoraju i Spotkaniach wspominane jest w okazjonalnych wydawnictwach dotyczących tego typy festiwali jak np. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej w Rybniku czy wrocławski Festiwal Piosenki Aktorskiej.
Wszyscy, którzy czują, że dobro Biłgoraja leży w ich rękach, mają teraz szansę, by dumnie walczyć o tę tradycję. Bo sztuka nie powinna umierać w ciszy! Jest wspólne zobowiązanie, by nie pozwolić, by ostatnie dźwięki tej imprezy ucichły, ale by ich echo rozbrzmiewało w sercach kolejnych odbiorców.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie w kuluarach Spotkań, nie ma oficjalnego zakazu organizacji wydarzenia ale nie ma środków na jego finansowanie. Niespełna 2 miesiące temu, dyrektor BCK miał wnioskować do burmistrza Biłgoraja o środki na realizację spotkań, pieniądze się nie znalazły, a wydarzenie odbyło się przy wsparciu sponsorów. - To jest chyba obrana droga przez obecne władze miasta. Nie będzie środków, nie będzie imprezy. Bardzo łatwo jest niszczyć, budowanie i tworzenie jest trudne - usłyszeliśmy.
[ZT]46736[/ZT]
Wśród twórców spotkań był śp. Jacek Fałkiewicz, twórca hymnu spotkań pieśni "Daj mi Panie teatr". Wydarzenie ma charakter konkursu, a uczestników oceniają polscy bardowie.
Biłgorajskie Spotkania są wydarzeniem znanym i uznanym w całej Polsce, jest jednym z tych, które ma swoją markę, artyści z nim związani na ostatni weekend nie biorą koncertów i planują wszystko tak by być w Biłgoraju. Zarejestrowane fragmenty biłgorajskich spotkań, puszczane są w Polskim Radiu.
[ZT]46717[/ZT]
Jaka będzie ostatecznie przyszłość Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską, czas pokaże, artyści nie zamierzają jednak patrzeć jak znikają one z kalendarza kulturalnych wydarzeń w Polsce.
- Na pewno nie będziemy przyglądać się bezczynnie. Podejmiemy konkretne działania, rozpoczniemy od petycji i to będzie pierwszy krok - podkreślają muzycy.
Miał budżet06:00, 30.09.2024
Chyba budżet dla BCK był zaplanowany jeszcze za starej władzy? Więc taka cykliczna impreza i jej finansowanie było zapewne tam ujęte...
Bardzo ciekawe06:52, 30.09.2024
Czy ktoś kiedyś policzył, ile inicjatyw kulturalnych zgniotła w zarodku pani kierownik? Wiele z nich też miałoby szansę na to, by cyklicznie odbywać się w Biłgoraju. Ile klubów sportowych nigdy nie miało szansy podnieść się z kolan i musiało żałośnie walczyć o przetrwanie, bo były burmistrz nie rozumiał, że im nie chodzi o przejadanie pieniędzy, a o rzetelną pracę i eukcesy
pytanie16:34, 30.09.2024
O jakiej kierownik mowa?
normalny09:19, 30.09.2024
Nowy Burmistrz ma pieniądze na disco-polo a nie jakąś tam kulturę.
Do normalny..13:04, 30.09.2024
Jak dotąd nowy burmistrz nie miał do czynienia z disco polo.. To ta Pani Marzena od festynów charytatywnych ściąga ich zawsze . Proszę nie mieszać w to burmistrza 🙄
Takich wybraliście 09:32, 30.09.2024
Po co kultura jak jest disco polo . Biłgoraj idzie na dno a nowa władza i pospólstwo cieszy się . Nie wierzyłem że tego doczekam . Ale radzę wszystkim w następnych wyborach zagłosować mądrze i nigdy na PIS
Hypatia 11:20, 30.09.2024
I na KO też nie - te same świnie przy korycie od lat..
obiektywnie11:28, 30.09.2024
Powinien zgnić w więzieniu ten ( i jego kumple ), który kłamliwymi banerami oczernił byłego byłego burmistrza, niestety bezmyślne osoby w to uwierzyły.
wyjśnienie11:35, 30.09.2024
Obecny burmistrz nie należy do PiS. Ale wielu radnych owszem.
Do powyżej11:48, 30.09.2024
Może i nie należy, ale bardzo mocno podporządkował się głosom dochodzącym z tamtej strony. A poza tym w poprzednich wyborach był kandydatem PiS'u na burmistrza.
Ziom10:14, 30.09.2024
My chcemy disco polo a nie pis
rada11:24, 30.09.2024
Do remizy z disco polo! Biłgoraj to nie pipidówa dla byle jakiej disco.
Z Biłgoraja11:33, 30.09.2024
Najważniejsze, żeby ośrodki kultury aktywnie wspierały przede wszystkim lokalne talenty, Spotkania również powinny częściej uwzględniać tutejszym uzdolnionych wokalnie, muzycznie. Nie tylko stawiać na obcych
Widz13:16, 30.09.2024
A ilu jest w Biłgoraju takich muzyków poetów?
rada16:30, 30.09.2024
Niemało, warto to docenić a nie zamykać się na nich.
wiedza16:33, 30.09.2024
Obecny burmistrz na pewno ceni dobrą muzykę, na pewno nie jest fanem disco polo.
Dać szansę16:44, 30.09.2024
Na Spotkaniach nie wszyscy uczestnicy śpiewają swoją poezję. Warto na przyszłość ogłosić nabór na Spotkania miejscowych zainteresowanych komponujących, śpiewających, taki przegląd potrzebny, żeby w ogóle mieć orientację i najlepszym dać szansę razem z obcymi. Selekcja na estradzie Spotkań, odświeżenie konieczne.
Wielce_sprawiedliwy22:09, 30.09.2024
Haha nie słuchało się społeczeństwa robiło się co chciało ponad 20 lat nie słuchając nikogo MONIPOL zostal przerwany a PYCHA wkradła się już dawno od przyczyną porażki.... mając "wszystkie narzędzia" śmiesznie przegrać....na własne zyczenie
Henio07:30, 04.10.2024
Co, skończyło się Towarzystwo Wzajemnej Adoracji i Wzajemnego Popierania. Poezja śpiewana była promowana, bo były burmistrz lubił poezję śpiewaną, a inne przedsięwzięcia, które nie odpowiadały zarówno "władzy" BCK-u, jak i burmistrzowi były "zabijane". I dobrze, bo teraz pani M. będzie miała nauczkę, że kultura nie ogranicza się tylko do poezji śpiewanej i amatorskiej sceny.
5 1
Pytanie tylko..jaki budżet przeznaczał ,,stary burmistrz,, akurat na TO wydarzenie ,,swojej żony,, z naszych podatków... 3 dni ich zabawy przy półpustej sali kinowej... 🧐🤔
Nikt nie kwestionuje..niech sobie będzie to wydarzenie... kto co lubi, ale nie przy takim budżecie jaki.sobie sami ustalali...