Zamknij

81. rocznica wysiedlenia Aleksandrowa: Mieszkańcy uczcili pamięć poległych i pomordowanych (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 17:39, 30.06.2024 . Aktualizacja: 18:01, 30.06.2024
Skomentuj 81. rocznica wysiedlenia Aleksandrowa: Mieszkańcy uczcili pamięć poległych i pomordowanych 81. rocznica wysiedlenia Aleksandrowa: Mieszkańcy uczcili pamięć poległych i pomordowanych
  • W niedzielę, 30 czerwca br. w Aleksandrowie odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 81. rocznicę wysiedlenia miejscowości.

  • Oddano hołd wszystkim pomordowanym przez Niemców mieszkańcom miejscowości.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się od Mszy świętej celebrowanej w kościele parafialny pw. MB Nieustającej Pomocy w Aleksandrowie.

[FOTORELACJANOWA]11455[/FOTORELACJANOWA]

Patriotyczno-religijne obchody

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Aleksandrowie, sprawowanej w intencji zmarłych kombatantów i o łaskę zdrowia dla żyjących. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na plac przed Urzędem Gminy, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

- To właśnie w 1943 roku, Aleksandrów tak jak cała Zamojszczyzny, był miejscem akcji wysiedlenia, którą realizował niemiecki okupant. Aleksandrów był na mapie Niemców właśnie miejscowością partyzancką. Cel akcji prowadzonej przez Niemców był taki, żeby zniszczyć naród polski, wysiedlić ludność i przygotować miejsce do życia dla niemieckich osiedleńców i ludzkości ukraińskiej. Z jednej strony odcinano więc zaplecze i zaopatrzenie polskiej partyzantki z drugiej przygotowywano miejsce na osiedlenia - zaznaczał Andrzej Borowiec, wójt gminy Aleksandrów

Wspomnienia i apel o pamięć

Podczas uroczystości liczne przemówienia przywoływały pamięć o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku, kiedy to Aleksandrów został spacyfikowany przez hitlerowców, a jego mieszkańcy wysiedleni. Podkreślano bohaterską postawę mieszkańców, którzy stawili opór okupantowi i wspierali ruch partyzancki.

- Mieszkańców wywieziono do obozów do Zamościa, do Zwierzyńca, na Majdanek, a nawet i do Oświęcimia. Ja pamiętam, jak nas tam wypuszczali z obozu, żyliśmy, ułożyło się jakoś. Nauczyciele nas wzięli do siebie, tam z miejscowości Brzeziny i tam byliśmy jeszcze dwa tygodnie, bo już byliśmy słabi tak, że trudno było już do domu dojechać.To były straszne czasy i oby nigdy się nie powtórzyły. Dlatego chcemy to przekazać młodym pokoleniom, żeby pamiętali, że takie coś się wydarzyło i ile tzreba było zapłacić krwi i mąk za wolną Polskę - podkreślał Edward Nowak, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Koła Gminnego w Aleksandrowie.

Ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności

Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców pod pomnikiem upamiętniającym poległych i pomordowanych oraz częścią artystyczną.

81. rocznica wysiedlenia Aleksandrowa to ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności. To czas, aby pamiętać o tragicznej przeszłości i oddać hołd tym, którzy zginęli i cierpieli. To również czas, aby pielęgnować pamięć o ich odwadze i patriotyzmie.

[ZT]44337[/ZT]

[ZT]44330[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%