Tradycja organizacji wydarzeń kulturalnych w Narzeczu, zainicjowana przez Alicję i Stefana Szmidtów przed laty, na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń kulturalnych w gminie Biłgoraj. Należy przypomnieć, że jednym z głównych celów Fundacji jest działalność na rzecz sztuki i kultury współczesnych Kresów Rzeczypospolitej oraz ochrona historycznego dziedzictwa kulturowego, tradycji i zwyczajów. "Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu” stał się stałym miejscem działań twórczych i prezentacji twórczości wybitnych polskich artystów i ludzi kultury oraz utalentowanej młodzieży z ziem południowo - wschodniej Polski.
[FOTORELACJANOWA]11432[/FOTORELACJANOWA]
Działalność w sferze kultury, sztuki tradycji i muzyki, jest szczególne ukierunkowana na rzecz rozwoju artystycznego utalentowanych osób młodego pokolenia ale także miejscem spotkań, twórczości i prezentacji dorobku artystycznego zespołów oraz grup lokalnych starszego pokolenia. Jednym z takich zespołów działających w Nadrzeczu od ponad 10 lat, jest Stowarzyszenie „Moje Nadrzecze”, ściśle współpracujące z Fundacją w organizacji wydarzeń. Organizowane w Nadrzeczu wydarzenia umożliwiają aktywny i bezpośredni kontakt z kulturą i sztuką lokalnej społeczności Ziemi Biłgorajskiej.
Wszystkich gości powitali gospodarze „Domu Służebnego Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu” - Alicja i Stefan Szmidtowie.
Kolejnym punktem programu były warsztaty rękodzieła artystycznego pt. "Cuda wianki - Noc Świętojańska" - przypomnienie ludowej tradycji wicia wianków z krzewów, kwiatów i ziół oraz możliwość poznania sztuki tworzenia wianków, w czasie praktycznych zajęć pod okiem lokalnej ludowej artystki z „Mojego Nadrzecza”.
Podczas zwiedzania wystaw malarskich przez uczestników wydarzenia, Stefan Szmidt miał okazję przypomnieć wiele bardzo ciekawych wydarzeń minionych lat, mających związek z działalnością kulturalną Fundacją Kresy 2000 w Nadrzeczu. Ze szczególną satysfakcją i nie ukrywanym wzruszeniem, wspominał nieżyjących już wielu artystów - malarzy, aktorów, muzyków, którzy gościli regularnie w Nadrzeczu.
[ZT]44140[/ZT]
Wśród tych artystów związanych w sposób szczególny był nie żyjący malarz Jerzy Duda-Gracz, który pozostawił w Nadrzeczu kilka swoich cennych obrazów.Atmosfera spotkań kulturalnych w Nadrzeczu, gdzie spotykają się osoby różnych zawodów i środowisk, jest zawsze wyjątkowa mimo, że czasem pogoda płata figle lub frekwencja mniej dopisuje ze względu na inne nakładające się lokalne wydarzenia.
Członkinie ze Stowarzyszenia „Moje Nadrzecze” przygotowały dla gości poczęstunek, przysmaki tradycyjnej kuchni, wśród których był swojski chleb, smalczyk, małosolne ogórki, podpłomyki, „proziaki”, jagodzianki, sernik i inne przysmaki.
Miłym akcentem były „zaśpiewane życzenia” dla Alicji Jachewicz - Szmidt czerwcowej solenizantki, złożone przez członków „Mojego Nadrzecza” od wszystkich uczestników.
Piękne wianki z kwiatów, wykorzystane przez panie do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć, zapewne będą im przypominały to miłe wydarzenie plenerowe.
Oprac./foto: ZŁ
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz