26 kwietnia 2024 roku, w Tarnogrodzie po raz 49. rozpoczął się Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Przez trzy dni wystąpią na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultur wystąpi 15 wiejskich amatorskich zespołów ludowych.
[FOTORELACJA]11069[/FOTORELACJA]
Formuła Sejmiku
Sejmik obejmuje pięć przeglądów międzywojewódzkich, podczas których wiejskie zespoły teatralne prezentują swoje spektakle. Repertuar jest bardzo różnorodny i obejmuje zarówno widowiska obrzędowe, jak i spektakle dramatyczne.
Widowiska obrzędowe to inscenizacje dawnych zwyczajów i podań, pozwalające na poznanie bogactwa polskiej kultury ludowej. Możemy zobaczyć m.in. inscenizacje godów, zapustów, nocy świętojańskiej czy ostatniego różańca.
Spektakle dramatyczne to z kolei realistyczny repertuar, sięgający po klasykę dramaturgii lub autorskie utwory członków zespołów.
Gospodarze Sejmiku
Oprócz Tarnogrodu, gospodarzami Sejmiku są również: Bukowina Tatrzańska, Ożarów, Stoczek Łukowski i Kaczory. Dzięki temu wydarzenie ma charakter regionalny i pozwala na poznanie różnorodnych tradycji z różnych zakątków Polski.
Atrakcje dla publiczności
Udział w Sejmiku to nie tylko okazja do obejrzenia ciekawych spektakli. Publiczność ma również możliwość wziąć udział w warsztatach i prelekcjach poświęconych kulturze ludowej.
Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej
Najlepsze spektakle z pięciu regionalnych przeglądów prezentowane są na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, który odbywa się co roku jesienią w Tarnogrodzie.
Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala na poznanie bogactwa polskiej kultury ludowej. To nie tylko spektakle, ale również żywa lekcja historii i tradycji.
Zapraszamy do udziału w Sejmiku i odkrycia magii teatru ludowego!
0 0
A gdzie Malawa,a gdzie szrlipe , o o niema jak to , co się stało, fota dziurawe bez jegomości?