Jednym z ważnych punktów spotkania było podpisanie listu intencyjnego o współpracy centrów niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele centrów kultury, instytucji oraz innych stowarzyszeń z całego kraju, których tradycje są również obecne na liście UNESCO.
Należeli do nich m.in. Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu, Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, Instytut Skrzynki, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Muzeum Fabryki w Łodzi, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi oraz Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.
[FOTORELACJA]10036[/FOTORELACJA]
Podczas seminarium zaplanowano także pierwszy Ogólnopolski Zjazd Centrów Niematerialnego Dziedzictwa. Uczestnicy spotkania wzięli udział w spotkaniu w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie. Przedstawiciele praktycznie wszystkich tradycji obecnych na krajowej liście UNESCO byli reprezentowani na tym zjeździe. Był to również swoisty przyczynek dla innych, aby podążyli tą samą drogą.
W Polsce istnieje wiele tradycji, a na krajowej liście jest tylko 85. Jednak wpisanie się na tę listę sprawia, że stają się one bardziej rozpoznawalne. To wymaga oczywiście wysiłku i wspólnej pracy, ale jak się okazuje, opłaca się to. Z jednej strony więcej osób dowiaduje się o dawnych tradycjach, a ci, którzy je kultywują, czują się docenieni. To z kolei wpływa na promocję danego miasta lub gminy, a tradycja zostaje przekazana kolejnym pokoleniom. Uczestnicy seminarium postanowili, że będą kontynuować swoje spotkania jako grupa przyjaciół, dbających o dziedzictwo i współpracujących ze sobą. Wszystko to przyczyni się do rozwoju, promocji oraz wymiany doświadczeń.
[ZT]36858[/ZT]
Drugiego dnia seminarium, czyli 17 listopada, odbyły się trzy warsztaty w ramach Centrum Kompetencji Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Warsztaty były skierowane do depozytariuszy tradycji, samorządów i instytucji, które angażują się w ochronę tradycji wpisanych na listy UNESCO lub do nich aspirujących.
Wśród uczestników warsztatów znajdowali się przedstawiciele różnych tradycji, takich jak układanie kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała, kultura bartnicza, szopkarstwo krakowskie, flisactwo, plecionkarstwo i Sejmiki Teatrów Wsi Polskiej. Pierwszą część warsztatów dotyczącą strategii komunikacji w zakresie partycypacyjnego zarządzania dziedzictwem kulturowym poprowadził Andrzej Szoszkiewicz, ekspert w dziedzinie komunikacji i budowy marki oraz koordynator ds. dziedzictwa kulturowego w Gminie Uniejów.
[ZT]33127[/ZT]
Każdy z uczestników warsztatów odpowiadał na wcześniej przesłane pytania dotyczące procedury wpisów na listy UNESCO oraz problemów i wyzwań z tym związanych. Prowadzący przedstawili również kompendium wiedzy dla depozytariuszy, które zawierało informacje na temat list UNESCO i Konwencji z 2003 roku.
Drugie warsztaty, poświęcone praktycznym aspektom ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, dotyczyły kodeksu etycznego. Prowadziła je prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
[ZT]31303[/ZT]
Podczas spotkania Renata Ćwik opowiedziała o sejmikowaniu oraz o dorobku 40. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej. Podczas dwudniowego spotkania promowano również album z okazji jubileuszu imprezy pt. „Skarby tarnogrodzkiej sceny”, który upamiętnia 40 lat teatru wiejskiego: ludzi sejmiku, zespoły i obrzędy. Natomiast zastępca burmistrza Tarnogrodu, Tomasz Legieć, przedstawił krótką prezentację o Tarnogrodzie, włączając w to pokaz multimedialny.
Uczestnicy spotkania mieli również okazję spróbować piroga tarnogrodzkiego oraz cebularzy.
[ALERT]1700562023863[/ALERT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz