Przyjmuje się, że Lasy Państwowe Powstały w 1924 roku. jednak m.in. na przykładzie Biłgoraja można wnioskować, że rządowa gospodarka w naszych lasach zaczęła się tuż po odzyskaniu przez naszą Ojczyznę niepodległości, w 1918 roku. Na ten bowiem czas datowane są pisma do Nadleśniczego w Biłgoraju. Dziś, tj. 10 września 2023 roku, symbolicznie celebrowano na Ziemi Biłgorajskiej 100-lecie Lasów Państwowych.
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to państwowa jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, niebędąca przedsiębiorstwem, działająca na terenie Polski. Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną, dbając przy tym o stan zarządzanych terenów, tj. o zachowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Zajmują 7,6 miliona ha i na ich terenie możliwe jest zbieranie runa leśnego - jagód, grzybów.
[FOTORELACJA]9555[/FOTORELACJA]
Lasy Państwowe reprezentują Skarb Państwa w zakresie zarządzania mieniem. Kontrolują również pozyskiwanie drewna z lasów prywatnych, jeśli wykonanie takiej działalności zleci i opłaci właściwe starostwo powiatowe. Powstały w 1924 roku jako przedsiębiorstwo państwowe Polskie Lasy Państwowe - formalnie powołane Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 czerwca 1924 roku.
10 września br., uroczystości odbyły się w Nadleśnictwie Biłgoraj. Na miejsce świętowania wybrano Lipiny w gminie Potok Górny. W programie wydarzenia była Msza święta, koncert sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, zaprezentowali się młodzi lokalni wykonawcy, a z koncertem patriotycznym wystąpiła Gosia Andrzejewicz. Część kulturalną zamkną występ zespoły NEWS i Taraka.
Organizatorzy zadbali także o coś dla ciała. Poczęstunek przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z gmin Potok Górny, Biszcza, Łukowa i Biłgoraj.
- Dzisiejsze wydarzenie ma na celu pokazanie, że Lasy Państwowe to odpowiednia gospodarka leśna ale także historia, kultura, tradycja, a przede wszystkim to 100 lat pracy leśników i pracowników leśnych, którzy z poświęceniem i pasją wykonywali swą pracę. My dziś jesteśmy ich spadkobiercami i kontynuujemy pracę na rzecz polskich lasów i polskiej przyrody - zaznacza Andrzej Borowiec, dyrektor RDLP w Lublinie.
- Lasy Państwowe są gwarancją utrzymania w polskich rękach i udostępniania obszarów leśnych naszemu społeczeństwo. To odpowiednia gospodarka, to miejsca pracy, to kooperacja z firmami i wreszcie to wsparcie i działanie na rzecz lokalnych wspólnot. Za to wszystko Lasy Państwowe cieszą się poparciem Polek i Polaków. Z okazji przeżywania jubileuszu, wypada życzyć im by praca przynosiła wymierne korzyści z których korzystać będziemy wszyscy i by piękno przyrody było dostępne dla każdego, kto chce się nim zachwycać - mówił wiceminister Marcin Romanowski.
Podczas uroczystości, jednostka OSP Lipiny Górne-Borowina otrzymali od Ministerstwa Sprawiedliwości promesę na 250 tys. zł z przeznaczeniem na nowy lekki wóz ratowniczo - gaśniczy.
Z niesmakiem23:12, 10.09.2023
Śmiać się czy płakać? Mało,że minister nie zajmuje się własnym resortem tylko lasami to jeszcze rozdaję pieniądze na samochody. Środki z Funduszu Sprawiedliwości powinny trafić do ofiar wypadków i osób potrzebujących wsparcia w sytuacjach kryzysowych a nie być kartą przetargową w wyborach.
Wojciech23:14, 10.09.2023
Skoro lasy państwowe zostały założone w 1924 roku to co to za świętowanie w 2023? Gdzie tu stulecie? Czyżby zagrywka pod kampanię wyborczą? Cyrk na kółkach
Iwona 23:17, 10.09.2023
Gdyby tylko oni wszyscy się w końcu wzięli za robotę tak jak za to imprezowanie to dopiero byłaby rewelacja.
Kościół to nie dysk22:17, 11.09.2023
A jak odbiera ktoś promese to niech teraz resztę dołoży,, Panie wojcie bądź konsekwentny i szacunek dla chłopaków z OSP Lipiny Gorne Brawo pokazaliście gdzie jest miejsce tych osób.
Do myslenia22:22, 11.09.2023
Ciekawe czy biskup wiedział co się dzieje na terenie kościoła jak można i to jest katolicyzm i dziwią się że młodzież nie chodzi do kościoła kto tam jest proboszczem Boze
Jest akt oskarżenia. Biznesmenowi z Biłgoraja grozi...
Będzie żył na nasz koszt do końca swojego zafajdanego życia.😡👎
niestety
12:34, 2025-06-18
Otwarcia wystawy autorskiej Hanny Cybulskiej
Gratulacje dla artystki i pozdrowienia dla Społecznej Rady Przedsiębiorców w Biłgoraju.
gratki i pozdrowieni
12:09, 2025-06-18
Jest akt oskarżenia. Biznesmenowi z Biłgoraja grozi...
Zwyrodnialec , potwór! Wobec takich powinna być kara śmierci, z torturami przed, żeby choć trochę cierpiał jak jego ofiara. Niestety w naszym kraju tylko dożywocie.
czytelnik
11:51, 2025-06-18
Srebrny medal Diany Łukasik
Brawo - super dziewczyna została też wybrana najlepszym sportowcem powiatu w podstawówkach. No bo kto bardziej zasłużył na ten tytuł?
-
08:06, 2025-06-18