Dzięki dofinansowaniu ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa" i środków powiatu biłgorajskiego powstała niecodzienna wystawa. To 20 plansz przypominających historię biłgorajskiego skautingu.
Wystawę przygotowało Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju i oglądać ją można przy ulicy Piłsudskiego w Biłgoraju. Banery zawieszone sa na ogrodzeniu I LO im. ONZ.
Zadanie pod nazwą "Biłgorajski Skaut 1916 - 1939" kosztowało niespełna 14 tys. zł.
Początki harcerstwa w Biłgoraju sięgają czasów I wojny światowej. Po przejściu walk frontowych przez nasz Region utworzono we wrześniu 1915 roku placówkę werbunkową do Legionów Polskich. Na stanowisku werbunkowego skierowano legionistę, chorążego Edwarda Madurowicza, który przybył do Biłgoraja 24 października 1915 roku.
Zorganizował on werbunek i nawiązał kontakt z wieloma osobami w ówczesnym powiecie biłgorajskim. We współpracy z Marią Rogowską, biłgorajską nauczycielką, powołali do życia Ligę Kobiet Pogotowia Wojennego, Edward Madurowicz przywiózł do Biłgoraja także idee skautowe.
Więcej o historii biłgorajskiego skautingu dowiecie się Państwo z wystawy. Warto przy okazji niedzielnego spaceru przejść się ulicą Piłsudskiego w okolicy I LO im. ONZ.
Skauting to ruch społeczny i pedagogiczny, sformalizowany później w szeregu organizacji młodzieżowych w wielu krajach, który został zapoczątkowany na przełomie XIX i XX wieku w Anglii przez Roberta Baden-Powella i Ernesta Thompson Setona w USA. W Polsce jego prekursorem był Andrzej Małkowski, uważany za twórcę harcerstwa – polskiej odmiany skautingu. Ruch skautowy został zdefiniowany jako dobrowolny apolityczny ruch wychowawczy dla młodzieży, otwarty dla wszystkich, bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie, zgodny z celem, zasadami i metodą, które ustalił założyciel Robert Baden-Powell.
Celem ruchu skautowego jest przyczynianie się do rozwoju młodych ludzi w taki sposób, by w pełni mogli wykorzystać swoje możliwości fizyczne, umysłowe, społeczne i duchowe jako jednostki, jako odpowiedzialni obywatele i jako członkowie wspólnot lokalnych, narodowych i międzynarodowych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz