Zamknij

80. rocznica pacyfikacji Majdanu Starego i Majdanu Nowego (FOTO)

13:40, 03.07.2023 Aktualizacja: 07:39, 04.07.2023
Skomentuj 80. rocznica pacyfikacji Majdanu Starego i Majdanu Nowego 80. rocznica pacyfikacji Majdanu Starego i Majdanu Nowego

2 lipca 2023 roku, w Majdanie Starym odbyły się uroczystości ku czci pomordowanych mieszkańców, w 80. rocznica pacyfikacji Majdanu Starego i Majdanu Nowego. W programie uroczystości znalazła się Msza święta,  akademia w wykonaniu uczniów Szkoły im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym wraz z odczytaniem nazwisk pomordowanych i listu intencyjnego od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Pacyfikacja wsi Majdan Stary była masowym mordem ludności cywilnej, połączony z niszczeniem mienia, dokonany przez Niemców 3 lipca 1943 roku. Był to elementem szerszej akcji pacyfikacyjno - wysiedleńczej prowadzonej przez Niemców na terenie powiatu biłgorajskiego. Oddziały SS wsparte przez Ukraińców z SS Galizien spaliły wieś i zamordowały 75 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci.

[FOTORELACJA]9365[/FOTORELACJA]

- Gromadzimy się na Eucharystii, która jest Ofiarą Chrystusa, jest pamiątką i uobecnieniem Jego Męki, Śmierci ale i Zmartwychwstania, aby wspominać i modlić się za mieszkańców Majdanu, którym życie zostało odebrane przez ludzką nienawiść. Odebrano im życie ale nie odebrano im godności. Oni pokazują, że miłość przetrwa wszystko - mówił ks. proboszcz Adam Sobczak.

- Ta uroczystość to szczególne wydarzenie dla całej naszej gminy. Upamiętniamy tych,którzy zostali zamordowani dlatego, że byli Polakami. Wiele osób jeszcze ten tragiczny czas pamięta, ale tę pamięć musimy przekazywać młodym pokoleniom. Nasze dzieci i młodzież muszą wiedzieć, że pokój i wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba o te wartości się starać i je budować - podkreśla wójt gminy Księżpol, Jarosław Piskorski.

[ZT]34996[/ZT]

- Dzisiaj jako przedstawiciel władz województwa lubelskiego, chylę nisko czoła przed Bohaterami tamtych dni, zamęczonymi, tymi którzy nie wrócili z robótw III Rzeszy, nie wrócili z obozu na Majdanku, nie wrócili z Bełżca, nie wrócili z Zamościa czy Dachau. Zostali tam zamordowani lub zamęczeni. Cześć i chwała Bohaterom, cześć botareskim Mieszkańcom Majdanu Starego i Nowego - mówił podczas uroczystości wicemarszałek Michał Mulawa.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PamiętamyPamiętamy

0 0

Krwawa niedziela na Wołyniu – 11 lipca 1943 roku, punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej, akcja masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowano w 99 miejscowościach.

07:21, 05.07.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%