Pod patronatem Portalu bilgoraj.com.pl, w Dylach koło Biłgoraja, odbył się Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta". Organizatorami wydarzenia byli wójt gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju oraz mieszkańców Dyl.
Tradycyjnie już, impreza związana jest z ludową tradycją obchodzenia Nocy Świętojańskiej i puszczania wianków. - Festiwal "Biłgorajska Nuta", pokazuje to co mamy najcenniejsze, czym możemy i chcemy się chwalić i co pokazywać na zewnątrz. Naszym celem jest prezentacja lokalnej kuchni, regionalnego ludowego rzemiosła oraz zwyczajów i tradycji lokalnych - wyjaśnia tłumaczyła Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.
[FOTORELACJA]9300[/FOTORELACJA]
Imprezie towarzyszy niepowtarzalna atmosfera, na która wpływ mają piękne położenie miejscowości, niezwykła nastrojowa ludowa muzyka, ludowe biłgorajskie stroje czy własnoręcznie wykonane wianki.
Wójt Wiesław Różyński podkreśla, że kierowane przez niego gmina kultywuje tradycje ludowe, dba o zespoły śpiewane oraz stawia na integrację mieszkańców.
[ZT]34563[/ZT]
- Biłgorajska Nuta wpisuje się w naszą lokalną kulturę, pokazujemy stroje, ginące zawody, lokalną kuchnię. Jesteśmy z tego dumni, bo to nasza spuścizna. Z wielką pasją do tego podchodzi GOK, mieszkańcy i coraz więcej turystów, którzy chcą w naszym Festiwalu uczestniczyć - przyznaje wójt Różyński.
Beata Strzałka, poseł na Sejm RP, zwraca uwagę że czerwiec nierozerwalnie związany z uroczystościami św. Jana, w sposób szczególny składania do sięgnięcia po tradycje ludowe. - My, na Ziemi Biłgorajskiej szczególnie przywiązani jesteśmy do naszej tradycji i kultury. I jak już są organizowane wydarzenia, to mają one wymiar integracyjny. Przykładem tego jest Festiwal na Dylach. Można zobaczyć ludowe zwyczaje i obrzędy naszych przodków oraz posłuchać wspaniałej muzyki na żywo. To ubogaca - dodaje poseł Beata Strzałka.
W części koncertowej wystąpiły zespoły śpiewacze z gminy Biłgoraj. Był spektakl „Słowiańskie powidoki” zaprezentowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy oraz Kapela Ludowa "Krążałka" i Kapela "Drewutnia".
W programie znalazły się także pokazy rzemiosł dawnych i ginących zawodów, warsztaty wicia wianków i robienia kwiatów z bibuły.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz