8 maja obchodzony jest na całym święcie jako Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Ruch Czerwonego Krzyża niesie pomoc ofiarom w sytuacjach klęsk żywiołowych i katastrof na świecie, jak również przygotowujemy społeczeństwo do właściwych zachowań w sytuacji podobnych kryzysów.
Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca to międzynarodowy ruch humanitarny, zrzeszający około 100 mln wolontariuszy na całym świecie, stworzony aby chronić ludzkie zdrowie i życie, zapewniać szacunek dla istoty ludzkiej, oraz by łagodzić i zapobiegać ludzkiemu cierpieniu, odrzucając jednocześnie dyskryminację opartą na pochodzeniu narodowościowym, rasowym, klasowym, przekonaniach religijnych, czy politycznych.
[FOTORELACJA]9125[/FOTORELACJA]
W rzeczywistości ruch tworzy kilkanaście organizacji, które są od siebie niezależne, lecz zjednoczone w ruchu pod wspólnymi zasadami, celami, symbolami, statutami, oraz zarządzającymi organami.
- Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (ICRC) - będący strażnikiem prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, który może składać skargi do Komitetu Praw Człowieka ONZ oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka;
- Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC);
- Stowarzyszenia krajowe Czerwonego Krzyża, Czerwonego Półksiężyca (w większości państw muzułmańskich) i Czerwonej Gwiazdy Dawidowej (Magen David Adom w Izraelu).
Także w Polsce działają czerwonokrzyskie struktury. Polski Czerwony Krzyż to najstarsza polska organizacja humanitarna będąca członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
W Polsce Czerwony Krzyż działa od ponad 100 lat. Blisko blisko 100 lat PCK działa także w Biłgoraju. W pierwszych latach swej działalności organizował i świadczył pomoc medyczną czy opiekę i ochronę nad sierotami. Był prekursorem krwiodawstwa na Ziemi Biłgorajskiej.
[ZT]34019[/ZT]
- Nadal nastawieni jesteśmy na świadczenie pomocy na rzecz osób najbardziej potrzebujących, ubogich, chorych, niepełnosprawnych ofiar wojen i konfliktów zbrojnych oraz mniejszości narodowych. W ostatnim czasie, ta pomoc szczególnie świadczona jest uchodźcom wojennym z Ukrainy, to kobiety i dzieci - podkreśla Anna Koman, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Biłgoraju,
- Chcieliśmy dziś pokazać, że za naszymi działaniami są konkretni ludzie, że wspólnie na co dzień podejmujemy służbę na rzecz osób potrzebujących. Wspieramy mieszkańców naszego powiatu, których dotknął los i którzy borykają się z biedą, niedostatkiem, samotnością, opuszczeniem, chorobą. W ostatnim czasie nasza pomoc ukierunkowana jest także na wsparcie uchodźców wojennych z Ukrainy. Wydajemy paczki żywnościowe, artykuły chemiczne, organizujemy świąteczne spotkania - zaznacza Edward Kurzyna, kierownik Biura OR PCK w Biłgoraju.
Czerwony Krzyż powstał w 1863 roku z inicjatywy szwajcarskiego filantropa i finansisty Henriego Dunanta, wstrząśniętego widokiem dogorywających i pozostawionych sobie rannych, jaki ujrzał 24 czerwca 1859 roku na pobojowisku wielkiej bitwy pod Solferino, gdzie armia cesarstwa Austrii stoczyła krwawą całodniową bitwę z armią włoską wspomaganą przez armię francuską.
[ZT]33646[/ZT]
W wyniku bitwy na polu walki pozostało nieomal 30 tys. ofiar, w tym ponad 20 tys. rannych. Wstrząśnięty widokiem ofiar pozostawionych praktycznie bez opieki, podjął spontanicznie próbę udzielenia im pomocy przy udziale miejscowej ludności. Po powrocie do rodzinnej Genewy zaproponował powołanie narodowych stowarzyszeń pomocy, które w czasie pokoju przygotowywałyby swych wolontariuszy do takich zadań, a ponadto postulował, by ranni oraz ci, którzy się nimi opiekują, byli uznawani za osoby neutralne nawet na polu walki. Inicjatywa spotkała się z dużym rozgłosem w całej Europie.
W październiku 1863 spotykają się na konferencji w Genewie osoby popierające pomysł Henry Dunanta z 16 państw, przyjmując postanowienia określające rolę krajowych Komitetów Pomocy Rannym. Czerwony Krzyż na białym tle (odwrotność flagi szwajcarskiej) przyjęto jako symbol powoływanych organizacji. Był to początek Ruchu Czerwonego Krzyża.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz