18 kwietnia 2023 roku, w Księżpolu odbyło się uroczyste otwarcie „Muzy Księżpolskiej” oraz wernisaż zbiorów muzealnych Jana Kowala „Biłgorajczyka”. W programie znalazło się przecięcie wstęgi i otwarcie „Muzy Księżpolskiej”, powitanie gości przez wójta gminy Księżpol oraz przedstawienie genezy powstania Muzy Księżpolskiej.
Księżpolska sala muzealna bazuje głównie na zbiorach pochodzącego z Majdanu Starego, a obecnie mieszkającego w Biłgoraju Jana Kowala.
- Zbiory te zgromadziłem na przestrzeni całego mojego życia, począwszy od 1959 roku, kiedy to mając 17 lat, jako uczeń liceum w Biłgoraju i jako kapitan drużyny otrzymałem kaligrafowany dyplom od Klubu Sportowego "Łada", a wicemistrzostwo województwa lubelskiego w piłce nożnej juniorów wraz ze stypendium sportowym w kwocie 240 zł, które przeznaczyłem na kurs języka angielskiego - informuje "Biłgorajczyk".
[FOTORELACJA]9039[/FOTORELACJA]
Przez całe bogate i barwne życie Jana Kowala, pamiątek i eksponatów oraz dzieł sztuki się nazbierało. Gminie Księżpol postanowił on przekazać swój zbiór różnych pamiątek. Są to obrazy, rzeźby, bestsellery, dokumenty, militaria, pamiątki.
- Przez całe życie towarzyszył mi niesamowity zbieg okoliczności. Ja nazywam to czuwaniem Opatrzności, a ponadto spotkałem bardzo życzliwych ludzi. A zaczęło się to w 1950 roku, kiedy ojciec zakupił prawie cały majątek po ordynacji Państwa Szmidtów. Obecnie z gminą Księżpol i moją szkoła podstawową w Majdanie Starym łączy mnie przyjaźń, a Gminny Ośrodek Kultury, mający nowy budynek stał się poniekąd moim powiernikiem i zarazem dysponentem moich muzealnych zbiorów, które aktem darowizny przekazałem gminie Księżpol - dodaje Jan Kowal.
- To bardzo ważny dzień dla kultury i edukacji w naszej gminie. Otworzyliśmy dziś salę muzealną, którą nazwaliśmy "Muza Księżpolska". Dlatego, że ta sala i jej wyposażenie inspirują, tak jak greckie muzy. Zaadoptowaliśmy część sali, gdzie odbywają się na co dzień zajęcia plastyczne, na miejsce przechowywania cennych zbiorów, które Jan Kowal gromadził przez całe życie. Są to wartościowe przedmioty, które pokazują nasza kulturę i tradycję oraz przywiązanie do ojcowizny - zaznacza Natalia Kyc, dyrektor GOK w Księżpolu.
- Dziś mogę powiedzieć, że tą darowizną i działalnością na rzecz gminy Księżpol spłacam symboliczny dług szkole w Majdanie Starym i gminie Księżpol. Bo gdyby w 1956 roku, kierownik szkoły Zofia Krawiecka nie zmobilizowała skutecznie mnie i moich rodziców do kontynuowania nauki w szkole średniej, nie byłoby dziś kolekcji tych eksponatów. Nie byłoby również darowizn na konta gminy i szkoły - dodaje "Biłgorajczyk".
Wydarzenie zakończył recital muzyczny zespołu Hajen działającego przy księżpolskim GOK-u.
????????????????14:49, 19.04.2023
Co to za facet????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
Gdy bym miał kasę to chyba fajna lokalizacja. Tylko suma jakaś nie adekwatna no w sumie to PO rządzi no i takie ceny. Ale jak by ktoś chciał opuści" no to porozmawiajmy.
Pudz
01:26, 2025-05-13
"Kawa z Obajtkiem" w Biłgoraju i Aleksandrowie
Najlepiej żeby biłgoraj cicho siedział bo w końcu to Rałał górą ale to głos sumienia. Niech każdy odda swuj głos na swojego kandydata a nie na Rafała.
Rawcio
01:13, 2025-05-13
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
Na placu gdzie był obóz przejściowy odbywają się różnego rodzaju imprezy i nikomu to nie przeszkadza że tam kiedyś cierpieli i umierali ludzie. Budynek został wyceniony na tyle bo ktoś próbuje zarobić na jego historii. Właśnie dlatego podatnicy miasta Biłgoraj nie powinni wydawać na to pieniędzy. Budynek jest w takim stanie jak widać i każdy remont nie obędzie sie bez interwencji konserwatora zabytków więc w przypadku zakupu przez miasto(oby nie) nie skończy sie na kwocie którą życzy sobie sprzedawca. Zrobić dokumentację historyczną i zostawić niech się właściciel i pośrednik sam o to martwi. Ps.Czy przypadkiem owa nieruchomość razem z podwórkiem nie należy do pani Beaty?
1
22:54, 2025-05-12
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
Szkoda, w odremontowanym budynku można by było coś ciekawego zrobić. Ofiarom bestialstwa należy się pamięć.
Q
21:54, 2025-05-12