Około 700 osób w różnym wieku wzięło udział w "Biegu Tropem Wilczym. Wydarzenie w Biłgoraju odbyło się po raz ósmy, w Polsce po raz jedenasty. Biłgorajski bieg pamięci ku czci "Wyklętych" organizował powiat biłgorajski oraz Fundacja Wolność i Demokracja przy wsparciu PGE Dystrybucja i pod patronatem poseł Beaty Strzałki.
Od 2013 roku Fundacja Wolność i Demokracja realizuje projekt Tropem Wilczym czyli bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych. W setkach miast Polski tego samego dnia odbywają się okolicznościowe biegi dla uczczenia pamięci o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego. -W Biłgoraju, tegoroczna edycja była ósmą. Zmieniają się czasy, ale my chcemy by pamięć o naszych Bohaterach przetrwała. Stąd poszukiwania różnych form przypomnienia ich życia i przekazania ich ideałów młodemu pokoleniu. Stąd Bieg Tropem Wilczym, który na symbolicznym dystansie 1 963 m, jest oddaniem czci tym, którzy w czasach komunizmu, za wolną Polskę poświęcili wszystko - podkreśla poseł Beata Strzałka.
[FOTORELACJA]8919[/FOTORELACJA]
Andrzej Szarlip, straosta biłgorajski dodaje, że udział w biegu to forma manifestacji polskości, manifestacji tych wszystkich wartości, ktore składają się na tożsamość narodową Polek i Polaków.
-Cieszę się, że w tym wydarzeniu z roku na rok udział bierze coraz więcej młodych ludzi. To bardzo dobra prognoza na przyszłość. To jest gwarancja tego, że wartości za które ginęli "Żołnierze Wyklęci" w czasach powojennych te wartości przetrwały i będą trwać. Bez wątpienia zasiane przez "Niezłomnych" ziarno kiełkuje i obowiązek utrzymania wolności Polski i Jej dobrobytu i pomyślności przejmują kolejne pokolenia - dodaje starosta Szarlip.
W biegu, wspólnie z synami i mężem uczestniczyła Jadwiga Flis. -To jest lekcja historii dla moich dzieci, okazja by przy okazji ciekawego i aktywnego wydarzenia porozmawiać i posłuchać o tych, którzy Polskę ukochali ponad wszystko. Chcę także by moi synowie przejęli ideały bliskie "Żołnierzom Niezłomnym", a więc odwagę, sumienność, wiarę, patriotyzm, poświęcenie - przyznaje w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl
-W biegu uczestniczyłam wraz z moją panią profesor i koleżankami z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Biegłyśmy, by oddać cześć naszym bohaterom narodowym. Szkoła stwarza nam warunki rozwoju współczesnego patriotyzmu i przygotowuje nas do życia, dlatego tutaj jesteśmy - zaznacza Paulina Duniec.
[ZT]33032[/ZT]
Jarosław Bondyra, zastępca burmistrza Biłgoraja zaznacza, że samorządowcy zawsze są z mieszkańcami. -Zawsze angażujemy się i jesteśmy otwarci na takie wydarzenia, które mają na celu uczczenie naszych Bohaterów. Ziemia Biłgorajska słynie z tego, że ruch niepodległościowy zawsze był tutaj bardzo silny. Przez udział w biegu, przez to wydarzenie oddajemy im część i dajemy wyraz naszej pamięci - podkreśla wiceburmistrz Bondyra.
-Z roku na rok przybywa osób, któe w ten sposób chce uczcić naszych przodków, którzy po wojnie nie złożyli broni. Przez lata o Żołnierzach Wyklętych" niemożna było mówić, nie nauczano o nich w szkołach, mieli być zapomniani, a ich ofiara złożona na ołtarzu Ojczyzny puszczona w niepamięć. Dziś my spłacamy dług jaki mamy wobec "Wyklętych" i pokazujemy, że prawdy historycznej nie da się zamazać - mówi Andrzej Łagożny, członek Zarządu Powiatu.
[ZT]33026[/ZT]
Po zakończonym biegu na uczestników czekały pamiątkowe medale oraz ciepły poczęstunek. Organizatorzy przygotowali także konkurs z nagrodami.
Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka charytatywna na rzecz rehabilitacji i leczenia Frania Kluchy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz