W Biłgoraju, w sali katechetycznej przy parafii św. Jana Pała II, odbył się dziś, tj. 12 listopada, wykład otwarty ks. prof. dr. hab. Tadeusza Guza. Związany z KUL-em kapłan mówił o nauczaniu Prymasa Tysiąclecia.
-Ksiądz profesor podjął temat "Naród polski i jego powroty do nauczania bł. Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego". Wykład zorganizowany został w w ramach projektu PROO “Silni historią - wzmocnieni na przyszłość” - wyjaśnia Tomasz Książek, współorganizator wykładu.
Ks. Tadeusz Guz to polski katolicki prezbiter, filozof, teolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Krytyk modernizmu katolickiego, protestantyzmu i nauki Marcina Lutra.
W swej działalności publicystycznej przedstawia m.in. naukę Kościoła dotyczącą ochrony życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Był jednym z sygnatariuszy uchwały Senatu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z dnia 21 grudnia 2006 roku w sprawie poparcia inicjatywy zmierzającej do poszerzenia konstytucyjnej gwarancji ochrony życia ludzkiego. Publikuje także w pismach naukowych.
W roku 2015 został laureatem Lubelskiej Nagrody Naukowej im. prof. Edmunda Prosta, za monografię „Filozofia prawa III Rzeszy Niemieckiej”, którą uznano za najlepszą pracę naukową 2014 roku.
-Tak jak Arystoteles uczył w starożytności, u samych początków historii nauczki ludzkości, iż jeśli raz poznamy prawdę, ona zostanie z nami na wieki pozostaje aktualną. I nie kto inny, jak wielki Mąż Stanu, Prymas Tysiąclecia, głosił narodowi polskiemu nieśmiertelne prawdy przez szereg lat. Mówił o człowieczeństwie, wartości pracy, przeznaczeniu ludzi do nieśmiertelności i życia wiecznego - mówi w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl, ks. profesor Tadeusz Guz.
-Mówi o prawdzie, miłości, sprawiedliwości społecznej, o miłości przebaczającej, o prawym sumieniu. To są filary życia społecznego, narodowego, zarówno wymiarze politycznym, jak i w kulturze i w kościele. Przypominanie nauczania tego wielkiego Polaka jest naszym słodkim obowiązkiem - dodał ks. Guz.
Sfinansowano ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 - 2030.
0 4
Dlaczego nic nie wiedziałem o tym spotkaniu? :( Gdzie szukać informacji?
11 1
Nigdy bym ne studiował na takiej uczelni z takimi wykładowcami. Ta uczelnia straciła swoją renomę dzięki politykom. Nie to kiedyś.
3 11
To podaj lepszego wykładowcę ,chyba że sam nim jesteś smutny oceniaczu.
7 0
,,Lepszym,, wykładowcą jest pan Czarnek.
6 0
Jakie szczęście, że nie było ani jednej młodej osoby. Oni są przyszłością Polski, a ta bedzie wolna tylko wtedy jak ludzie się wyzwolą od indoktrynacji
3 0
Kiedyś byłem na mszy, gdzie profesor Guz miał kazanie, myślałem, że "wyjdę" z siebie i z kościoła. Jeżeli KUL wypuszcza takich profesorów to ...... bez komentarza.
4 0
Ks. prof. Wierzbicki z KUL, etyk. Poczytajcie jak go niszczono, (kto?). Efekt jest taki, że zerwał umowę z KUL. To jest prawdziwy wykładowca bo miał swoje zdanie. No ale politycy dorwali się uczelni.