Zamknij

Oczepiny w Tarnogrodzie. Były ludowe przyśpiewki, zwyczaje z Wielkopolski i przypomnienie tradycji (FOTO)

17:00, 21.10.2022 Aktualizacja: 17:49, 21.10.2022
Skomentuj

Fragmentem tradycyjnego wesela bukówskiego (Wielkokopolska)  - oczepinami rozpoczął się w Tarnogrodzie 39. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiego. Od dziś do niedzieli Tarnogród będzie stolica teatrów obrzędowych i spektakli przybliżających życie dawnej polskiej wsi.

-Wyjątkowe jest to, że w jednym miejscu, o jednym czasie możemy zobaczyć obrzędy i zwyczaje z całej Polski. Możemy zobaczyć górali, Kaszubów, Wielkopolan w ich tradycyjnych strojach z tradycyjną gwarą w spektaklach, które wyrosły z kultury naszej polskiej wsi - mówi Renata Ćwik, dyrektor TOK w Tarnogrodzie.

Dziś w Tarnogrodzie rozpoczął się finał tegorocznego sejmikowania, który rozpoczął się właśnie w Tarnogrodzie, następnie był Stoczek Łukowski, Bukowina Tatrzańską, Osięciny oraz Ożarów. -Do niedzieli włącznie oglądać można na naszej scenie najlepsze z najlepszych przedstawień i spektakli - dodaje dyrektor Ćwik.

-Sejmikowanie ogólnopolskie ma już 40 lat i to jest fenomen. Takie sejmikowanie jakie dobywa się w Tarnogrodzie jest na pewno unikalne w skali Europy i być może w skali świata. To zorganizowany ruch i spontaniczny udział artystów ludowych. To wnosi do naszej przestrzeni życia pamięć o kulturze, pamięć o minionych pokoleniach, ich życiu, tradycji i całej tej spuściźnie w jakiej się wychowywali nasi rodzice i która, czy tego chcemy czy nie, tworzy także w różnym stopniu naszą codzienność - podkreśla teatrolog, prof. Lech Śliwonik.

Jak dodaje prof. Śliwonik, nasi dziadkowie mieli swoje obyczaje, swoje święta, tradycje, które wynikały z zespolenia człowieka z naturą, cykliczności pór roku, pracy ludzkiej i jej owoców.

-W mojej ocenie błędem jest uważanie, że wartości naszych przodków zaginęły, zostały wyparte przez przez współczesne mody. To nie prawda, te geny w nas tkwią, i są w moim pokoleniu, w pokoleniu naszych dzieci, tak jak były w pokoleniu naszych dziadków i pradziadków. One drzemią, trzeba chwili by ten gen obudzić i praca w teatrze obrzędowym lub oglądanie takich widowisk jak te prezentowane na sejmikach jest ku temu sposobnością - przekonuje prof. Katarzyna Smyk, kierownik Katedry Niematerializowanego Dziedzictwa Kulturowego UMCS.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

-Bo spektakle nie mówią o niczym innym jak o tym co życiu ważne, co życie ludzkie wyznacza, co je determinuje, a tymi wartościami jest miłość, oddanie, rodzina, troska, patriotyzm, odpowiedzialność, chęć budowanie wspólnoty - dodaje prof. Smyk.

-My do Tarnogrodu przyjechaliśmy z fragmentem wesela bukówskiego, a mianowicie z oczepinami. To zwyczaj, który był bardzo istotną częścią zabawy weselnej. Było to zdjęcie przez starsze kobiety z głowy panny młodej wianka i zastąpieniem go czepkiem. Symbolizowało to zamknięcie przez pannę młode okresy panieństwa i potwierdzenie faktu, że stała się kobietą, która w pełni będzie odpowiadać za swój nowy dom - wyjaśnia Małgorzata Woźna z Zespołu regionalnego im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego w Wielkopolsce.

Sejmik potrwa do niedzieli 23 października br. włącznie. Podczas wydarzenia będą także lokalne, biłgorajskie akcenty. Jutro, na scenie TOK wystąpi Zespół „Zorza” z Dereźni z przedstawieniem pt. „lanie wosku u Kowalki”.

-To co prezentowane będzie przez najbliższe dni w Tarnogrodzie to kultura, historia i tradycja różnych regionów Polski. To zwyczaje wyrosłe z ludzkiej pracy, wiary i kultury. To doskonała lekcja, a jednocześnie zadanie, byśmy zastanowili się skąd pochodzimy - zwraca uwagę poseł Beata Strzałka.

Spektaklom, towarzyszą wystawy, zajęcia warsztatowe oraz spotkania z Radą Artystyczną.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.

obywatel

13:25, 2025-07-06

Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)

kto to jest?

a kto to macha?

13:06, 2025-07-06

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?

Colt

12:59, 2025-07-06

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.

Pomnik

08:01, 2025-07-06

0%