Członkinie Stowarzyszenia Kobiet Goraja - Kobieta Aktywna celebrowały dziś jubileusz 15-lecia działalności. Powstałe w 2007 roku stowarzyszenie było jednym z pierwszych w gminie Goraj.
-Przez te 15 lat panie odcisnęły swój znaczny ślad na życiu społeczno - kulturalnym naszej gminy - podkreślał podczas uroczystości, burmistrz Goraja Antoni Łukasik.
Janina Łupina, prezes stowarzyszenia i jego założycielka, w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl podkreśla, iż inicjatywa była odpowiedzią na pewien marazm jaki panował wśród kobiet w gminie.
-Pracowała przez 17 lat w Urzędzie Gminy w Chrzanowie, po zmianie pracy i przeprowadzeniu się do Goraja, zauważyłam, że wszystkie panie, te młodsze, w wieku średnim i te starsze siedzą w swych domach. Nie ma integracji, nie organizują wspólnie żadnych przedsięwzięć. Postanowiła to zmienić. Chciałam, by panie wyszły na świat, dzieliły się swymi doświadczeniami i by miały zapewniony wolny czas. Tak zrodził się pomysł stowarzyszenia, w realizacji którego pomogły mi moje córki - wyjaśnia Janina Łupina.
Panie działające w stowarzyszeniu, od strony działalności prospołecznej poznała obecna poseł Beata Strzałka. -Zanim jeszcze zaczęłam działalność polityczną, czynnie działała w organizacjach pozarządowych. Właśnie z tego okresu znam panie ze Stowarzyszenia Kobiet Goraja - Kobieta Aktywna. Ja osobiście jestem wdzięczna paniom za ich aktywność, która daleko wykracza poza Goraj - podkreśla poseł Strzałka.
-Nasza działalność opera się na kilku filarach - wyjaśnia Małgorzata Duma. -Powstał zespół śpiewaczy, który bierze udział w wydarzeniach kulturalnych, przypominamy piosenki ludowe i tradycyjne pieśni. Na bazie pieśni „Biłgorajska ty Ziemico”, powstała pieśń o Ziemi Gorajskiej, w której przypominamy walory tej części powiatu biłgorajskiego i tej ziemi w ten sposób oddajemy hołd. Jest działalność kulturalna gdzie organizujemy lub współorganizujemy wydarzenia kulturalne oraz działalność kulinarna - dodaje Małgorzata Duma.
Stowarzyszenie doprowadziło do wpisania na listę produktów regionalnych województwa lubelskiego zupę cebulową z Goraja. Ale panie promują także inne potrawy na bazie cebuli, z której kiedyś Goraj słyną, jak choćby placek cebulowy czy ciasteczka pod nazwa sutry. Wszystkie receptury są tradycyjne przekazywane z pokolenia na pokolenie.
-15 lat to aktywny czas stowarzyszenia. Promuje istotne walory tej miejskości, nie tylko walory kulinarne ale i kulturowe i społeczne. Dbają o kulturę i spuściznę minionych pokoleń. Paniom udało się własnym sumptem odrestaurować remont zabytkowej figury z początku XX wieku. Panie realizowały również miękkie projekty i warsztaty. To wszystko służy integracji mieszkańców i pokazania, że mają z czego oni być dumni - zauważa starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.
-Ja 14 lat pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju i przez cały ten czas współpracuję z paniami ze stowarzyszenia - przyznaje Marta Miszczak - Najda, dyrektor gorajskiego GOK-u.
Jak dodaje, trudno wyobrazić sobie sztandarowe wydarzenia realizowane w gminie, bez udziału pań ze stowarzyszenia. W rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl dyrektor przytacza np. Gorajskie Kolędowanie, festyny rodzinne, Festiwal im. Anny Malec, Dzień Kobiet czy dożynki parafialne.
Dopełnieniem jubileuszu był wspólny poczęstunek przygotowany przez panie - kobiety aktywne. W spotkaniu uczestniczył także ks. Leszek Boryło, proboszcz parafii w Goraju oraz panie z KGW działających na terenie gminy.
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.
obywatel
13:25, 2025-07-06
Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)
kto to jest?
a kto to macha?
13:06, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?
Colt
12:59, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.
Pomnik
08:01, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz