Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.
-Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza - zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Jak podkreślił, romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą
-Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby - jak zawsze - było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa - dodał Prezydent RP.
Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819 - 1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.
To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.
Zbiór mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
W Goraju wspólne czytanie odbyło się w dniu 3 września 2022 r. o godz. 16:00 na gorajskim Rynku. Osoby, które chciały wziąć udział w Narodowym Czytaniu zgłosiły się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Goraju. Byli to członkowie Klubu Seniora w Goraju "Życie zaczyna się po..." oraz Stowarzyszenie Kobiet Goraja - Kobieta Aktywna.
Jarosław Bury Prezesem Zarządu Autodromu Biłgoraj
gotowa infrastruktura = potężny parking mieszczący tylko samochody członków zarządu
Jarek
16:09, 2025-05-13
Jarosław Bury Prezesem Zarządu Autodromu Biłgoraj
Na pewno tam zamieszka, wszak autodrom nowoczesny bez nadmiaru decybeli i nadmiaru spalin - nieprawdaż?
skoro tak
15:08, 2025-05-13
Jarosław Bury Prezesem Zarządu Autodromu Biłgoraj
W jakich to spółkach jest owy pan prezesem, można prosić o nazwy?
Prezes
14:07, 2025-05-13
"Kawa z Obajtkiem" w Biłgoraju i Aleksandrowie
Siedzi sobie *%#)!& z PO w urzędzie i hejtuje na PiS zamiast zająć się swoją pracą.
x
12:26, 2025-05-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz