W remizo - świetlicy w Nadrzeczu, odbyło się dziś spotkanie autorskie, poświęcone publikacji "Zabrali nam dzieciństwo - wspomnienia wojenne mieszkańców podbiłgorajskich wsi".
To już trzecia część zbioru wspomnień mieszkańców regionu, którzy w latach II wojny światowej byli dziećmi. W trzecim tomie zebrane jest kolejne 27 relacji wojennych z Ziemi Biłgorajskiej.
-Łącznie z poprzednimi dwoma częściami daje to już 80 wspomnień - mówi autor publikacji, Dominik Róg.
-Bo wydane publikacje to wspomnienia wojenne i relacje mieszkańców naszych wsi. Bohaterami całego cyklu, są zwykli mieszkańcy Puszczy Solskiej, Lasów Janowskich, mieszkańcy Biłgoraja i okolic. Oni zdali relację z tego co w czasach II wojny światowej przeżyli - dodaje Dominik Róg.
W publikacjach znalazły się relacje z życia codziennego pod niemiecką okupacją, wszechobecny terror i strach, wywózki, obozy przejściowe i koncentracyjne, relacje z pracy przymusowej w III Rzeszy.
-Opowiadali o zbiorowych mordach dokonywanych przez Niemców, o pacyfikacjach całych wsi, opowiadali o działalności i wsparciu partyzantów. Jest więc to całe spektrum okupacyjnego życia w tym regionie - wyjaśnia Dominik Róg.
A Ziemi Biłgorajska i cała Zamojszczyzna w sposób szczególny dotknięta została niemieckimi zbrodniami. To tutaj okupant chciał stworzyć przestrzeń dla niemieckich osadników. Przeprowadzane więc były zaplanowane, systematyczna wysiedlenia i pacyfikacje połączone z mordami na ludności cywilnej i grabieżami.
-Przechowanie tych wspomnień, pokazanie ich społeczeństwu i dzielenie się nimi to nasz obowiązek - mówi w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju.
Jak zaznacza, w życiu społeczności szczególną rolę pełni kultywowanie tradycji i dziedzictwa historycznego.
-Gdyby nie zebranie tych wspomnień i relacji, bo są także relacje filmowe te wspomnienia utracilibyśmy bezpowrotnie. To pokolenie, które pamięta wojnę i ją przeżyło już w dużej mierze od nas odeszło. Książka więc przekazuje prawdę historyczną ale jest także ukłonem wobec przeżyć dzieci okresu II wojny światowej - podkreśla Celina Skormak.
Podczas spotkania autorskiego przygotowano także projekcję filmowe wspomnień wojennych, opowieści wojenne oraz podsumowania i refleksje o wszystkich trzech częściach książki „Zabrali nam dzieciństwo”.
Publikacja wydana została przy wsparciu GOK w Biłgoraju, gminy Biłgoraj oraz programu „Działaj Lokalnie”.
Książki kolportowane są bezpłatnie, otrzymać je można m.in. w remizo - świetlicy w Nadrzeczu czy GOK-u w Biłgoraju.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz