Zamknij

Przeżyli prawdziwą gehennę

15:59, 02.06.2022
Skomentuj
Sytuacja ludności cywilnej w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej, była tematem konferencji popularno - naukowej, którą zorganizowało dziś (2 czerwca) Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Wśród prelegentów znaleźli się lokalni historycy oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

Referaty wygłosili dr Rafał Drabik z IPN Warszawa, który poruszył temat represji wobec Polaków za pomoc i ukrywanie ludności żydowskiej na terenie Kreishauptmannschaft Biłgoraj. Dr Tomasz Bereza - z rzeszowskiego oddziału IPN przybliżył uczestnikom zarys problematyki Ukraińców w okupacyjnym powiecie biłgorajskim. Z kolei dr Marcin Paluch z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie mówił o sowieckich formacjach partyzanckich wobec niemieckich operacji Sturmwind I i Sturmwind II. Historyk z Biłgoraja, dr Adam Balicki mówił o li tajnym nauczaniu jako formie walki z okupantem, a dr Dorota Skakuj (Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju) przybliżyła temat wysiedleń i pacyfikacji wsi i miejscowości powiatu biłgorajskiego w ramach - Akcja „Werwolf” w powiecie biłgorajskim.

Ponadto wydarzeniu towarzyszyła promocja książki „Ludność cywilna w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej”, w której znajdą się wygłoszone na konferencji referaty oraz świadectwa ludności Ziemi Biłgorajskiej z okresu niemieckiej okupacji.

-Celem konferencji było przybliżenie jak największemu gronu odbiorców tragicznych losów mieszkańców powiatu biłgorajskiego w latach okupacji niemieckiej. Poruszała ona kwestie miejscowej ludności cywilnej i jej doświadczeń. Od kilkudziesięciu lat pojawia się wiele wspomnień i relacji, tak odnośnie przeżyć ludności cywilnej, jak też partyzantki działającej na tym terenie. Coraz więcej miejscowości w powiecie ma też swoje monografie. Biłgoraj i powiat biłgorajski jest również omawiany w licznych publikacjach dotyczących Zamojszczyzny i Lubelszczyzny w latach II wojny światowej. Mimo tego wszystkiego brak jest jednak szerszego spojrzenia, chociażby z perspektywy powiatu, które porządkowałoby, tak rozproszoną, wiedzę o tym co działo się w tym czasie w naszym regionie - zaznacza dr Dorota Skakuj.

-Konferencja poruszyła przynajmniej kilka istotnych i interesujących zagadnień związanych z ludnością cywilną. Wydaje się, że sesja o tej tematyce jest z pewnością potrzebna, a towarzyszące jej wydanie materiałów konferencyjnych na pewno pomoże w usystematyzowaniu wiedzy o sytuacji ludności cywilnej w okresie II wojny światowej - dodaje Skakuj.


Jak zauważa starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, kwestie związane ze znajomością historii, są stale aktualne. -Dziś tą konferencją oddajemy hołd naszym przodkom, wydobywamy z zapomnienia ich heroizm, poświęcenie, bohaterstwo i niezłomność wobec niemieckiego terroru. Warto także znać historię, ze względu na to co dzieje się za naszą wschodnia granica. Do tej pory w centrum Europy wojna wydawała się czymś abstrakcyjnym, co było dawno. Dziś nasze postrzeganie musimy zweryfikować, nie chcemy by kiedykolwiek wojna dotknęła w sposób bezpośredni naszej Ojczyzny, dlatego musimy pamiętać maksymę kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie. By więc uniknąć tych błędów chcemy formować młode pokolenie, pielęgnujemy pamięć historyczną i prawdę historyczną chcemy przekazywać - podkreśla starosta Szarlip.

Konferencja została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Lubelskiego w ramach Programu „Warto być Polakiem” poprzez Promocję Województwa Lubelskiego.

/bilgoraj.com.pl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ubylecubylec

0 0

Brakowało jedynie wykładu Pani poseł Beaty wielka szkoda no cóż może innym razem

11:30, 03.06.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a pieniądze siedzenia pieniądze siedzeni

0 0

tak się bawi szlachta

22:42, 02.06.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%