Kultura i rozrywka

Zamknij

Dodaj komentarz

Tanecznie dla Niepodległej (FOTO, VIDEO)

20:31, 11.11.2019 Aktualizacja: 00:45, 21.10.2025
1 Tanecznie dla Niepodległej (FOTO, VIDEO)
Zespół Folklorystyczny "Pokolenia" działający przy Biłgorajskim Centrum Kultury przygotował na 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę specjalny koncert taneczno - wokalny. Zaprezentowane zostały polskie tańce narodowe w tym polonez, krakowiak czy mazur. Były także polskie tańce regionalne oraz tańce lwowskie z okresu 20-lecia międzywojennego.

Biłgorajskie świętowanie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości trwały trzy dni. -Obok uroczystości patriotyczno - religijnych postawiliśmy przede wszystkim na kulturę, w tym na śpiew i taniec - przypomina kierownik artystyczny Biłgorajskiego Centrum Kultury, Maryla Olejko. -Dobrze wykorzystaliśmy długi weekend zwieńczony świętem niepodległości. W naszym Centrum Kultury połączyliśmy Rok Moniuszkowski z Narodowym Świętem Odzyskania Niepodległości. My stawiamy na radość, na kolorowe, dynamiczne i wesołe świętowanie. W sobotę był koncert "Śpiewnik domowy" przypominający największe dzieła wybitnego polskiego kompozytora i patrioty, Stanisława Moniuszki. W niedzielę odbył się koncert zespołów bigbandowych i zabrzmiały największe światowe i polskie szlagiery. Dziś odbył się koncert taneczny, przygotowany przez Grupę Folklorystyczną "Pokolenia" - dodaje.

Propozycja taneczna GF "Pokolenia" zachwyciła widownię, sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury zapełniona była do ostatniego miejsca. -Dzisiaj "Pokolenia" zaproponował tylko folklor polski. Był polonez, mazur czy krakowiak oraz tańce regionalne. Zaprezentowaliśmy także tańce lwowskie, z okresu 20-lecia międzywojennego. Musimy pamiętać, że w okresie zaborów, polskość i tożsamość narodowa przetrwała w kulturze. Jednym z jej przejawów jest pieśń i taniec. To nasze tańce narodowe budowały ducha i przywoływały czasy wielkiej wolnej Polski. Dziś w ten sposób chcieliśmy uczcić dzień niepodległości - mówi Anna Iskra, kierownik artystyczny Grupy Folklorystycznej "Pokolenia".

Przed południem mieszkańcy Biłgoraja i Powiatu tłumnie uczestniczyli w Mszy świętej za Ojczyznę oraz uroczystości przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na placu kościoła św. Jerzego odsłonięto pomnik ku czci Niepodległej, przypominający historię naszej Ojczyzny. W Biłgoraju zapłonął także przywieziony z Kostiuchnówki z Ukrainy "Ogniem Niepodległości". To pod Kostiuchnówką w 1916 roku znaczącą bitwę rozegrały legionów Piłsudskiego. Pozostał po niej cmentarz, przez miejscową ludność nazywany "Laskiem Polskim". Świętowanie odbyło się także w poszczególnych Gminach naszego Powiatu, świętowano od Turobina przez Goraj, Frampol, Gminę Biłgoraj, po Tarnogród i Potok Górny.

/bilgoraj.com.pl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

0 0

Kiedy będzie całe nagranie z festiwalu pieśni patriotycznej?

20:51, 11.11.2019
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%