O osobach z Zespołem Downa nie zapomniał także Biłgoraj. -Te osoby są wyjątkowe, a postrzeganie ich tylko przez pryzmat niepełnosprawności jest nieuprawnione - mówi nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych w Biłgoraju, Maria Rogowska - Wilkos i dodaje: -Bardzo lubią się przytulać, są uśmiechnięte sprawiają dużo radości swoją wyjątkowością, są bardzo ufne, uparte, wymagają motywacji i zachęty do działania. Są to dzieci, które charakteryzują się także talentami, m. in. zdolnościami z zakresu sztuk pięknych, malarstwa i rysunku. Mamy takich uczniów w naszej szkole, często ich prace wystawiane są na wystawach. Często uzdolnione są także w zakresie ruchu, tańca, rytmiki, śpiewu czy gry aktorskiej. Potrafią świątynie naśladować. Są także miłośnikami sportu. Taki przykład z ostatnich dni, nasz uczeń zdobył laury na turnieju tenisa stołowego, który odbył się w Hrubieszowie.
Jak informuje dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Marzena Kopacz, w placówce zorganizowany był dzień skarpetek nie do pary, który był formą utożsamienia się z osobami z Zespołem Downa. -Wszyscy założyliśmy różne skarpety, był występ na czerwonym dywanie i wybór grupy, która najlepiej z zadania się wywiązały - przyznaje. Z osobami z Zespołem Downa solidaryzował się nie tylko Zespół Szkół Specjalnych. Skarpetki nie do pary założyły także dzieci i nauczyciele w Samorządowym Przedszkolu Nr 2 w Biłgoraju. -Nasze dziedzic miały dziś w ramach solidarności z dzeićmi z Zespołem Downa różne skarpetki. To jedna z propozycji rodziców. To jest nauka, która pozostanie w świadomości dzieci. To nauka tolerancji, zrozumienia, akceptacji, zachęta do wyrozumiałości. Pokazujemy, ze możemy się różnić, ale wszyscy jesteśmy równie ważni - informuje nauczyciel, Renata Piętak.
Zespół Downa, to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. To choroba genetyczna charakteryzująca się niepełnosprawnością intelektualną, w jej przebiegu występuje szereg zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Lekarza Johna Langdona Downa opisał go w 1866 roku. W 1959 roku Lejeune odkrył, że u podstaw zespołu wad wrodzonych leży trisomia chromosomu 21.
/bilgoraj.com.pl/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz