Zamknij

Młodzi i odważni! Jak wzmocnić odwagę młodzieży w wymiarze indywidualnym i grupowym?

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 18:02, 29.04.2025 Aktualizacja: 18:26, 29.04.2025
Skomentuj Młodzi i odważni! Jak wzmocnić odwagę młodzieży w wymiarze indywidualnym i grupowym? Młodzi i odważni! Jak wzmocnić odwagę młodzieży w wymiarze indywidualnym i grupowym?
  • Dotyczy projektu: "Młodzi na Czele! - TAK dla zaangażowania obywatelskiego Młodych".

  • Odwaga to ważna umiejętność, która pozwala nam stawić czoła wyzwaniom, podejmować ryzyko oraz dążyć do realizacji własnych marzeń. Nie jest cechą wrodzoną. Każdy z nas może ją rozwijać i wzmacniać.

Młodzi ludzie, którzy są odważni, są bardziej skłonni do podejmowania działań, różnego rodzaju inicjatyw, a przez to lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych i są bardziej odporni na presję rówieśników. Odwaga nie oznacza braku strachu. To podejmowanie działania pomimo jego obecności.

- Postawienie na siebie i wybór własnej drogi stawia przed nami wiele wyzwań i przeszkód. To jak na nie zareagujemy, często odzwierciedla nasze przekonana, które zakorzeniły się w nas w dzieciństwie - podkreśla Agnieszka Wojnarska, wiceprezes Fundacji Bliżej Pasji.

Młodzi ludzie zapytani o sytuacje, która wymagała od nich odwagi wspominają jak uczyli się nowych umiejętności:

- Pamiętam, jak jako dziecko przewróciłem się ucząc się jazdy na rowerze. Poobijałem sobie mocno łokcie i kolana - wspomina Bartek, licealista z Biłgoraja. I dodaje:

- Wtedy odwagi dodał mi mój tata. Zachęcił, żebym spróbował jeszcze raz i nie rezygnował z nauki. I tak zrobiłem. Z perspektywy czasu myślę, że to było odważne. Większość moich kolegów ma takie doświadczenie, a to znaczy, że odwagi można się nauczyć. Po prostu nie warto się zniechęcać. Trzeba próbować.

W słowniku języka polskiego odwagę zdefiniowano jako śmiałą postawę wobec niebezpieczeństwa. Odwaga zatem, to podejmowanie działania ze świadomością ryzyka, jakie niesie ze sobą. Uświadomienie sobie konsekwencji, przed rozpoczęciem działania pozwala nam lepiej się przygotować.

- Odważne działania wpływają na nasze poczucie pewności siebie. Przewidując, co może się wydarzyć, z większą uwagą planujemy własne postępowanie. To, czy dany cel jest dla nas ważny zależy też, ile mamy w sobie odwagi aby go zrealizować – podkreśla psycholog pracujący z młodzieżą szkolną w Poradni w Biłgoraju.

I dodaje:

- Poziom odwagi może być różny. Zależy od sytuacji oraz od indywidualnych predyspozycji, a także zasobów jakimi dysponuje dana osoba.

Dodatkowo w rozwoju osobistym odwaga daje możliwość zdobywania nowych umiejętności i samodoskonalenia.

- Chęć nowych doświadczeń oraz odrzucenie ryzyka niepowodzenia sprawia, że dążymy do wyznaczonych celów, nawet w obliczu napotkanych trudności. Analizujemy możliwe konsekwencje oraz wyciągamy wnioski. Ta wiedza pozwala budować nam rozwiązania problemów, jeszcze przed momentem zmierzenia się z nimi – opowiada Monika Dominik, wiceprezes Fundacji Bliżej Pasji, koordynatorka projektów młodzieżowych. I podaje klika wskazówek jak wspierać proces budowania odwagi u młodzieży:

- Dobrze jest stworzyć dziecku przyjazne środowisko oraz samemu pokazać odwagę w codziennych sprawach. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie dorosłych. Czasem potrzebna jest tez zachęta. Ważne jest aby dziecko miało możliwość podejmowania ryzyka pod kontrolą rodzica. Dzięki temu może liczyć na wsparcie emocjonalne w trudnych chwilach i docenienie wysiłku.

Odwaga, to kluczowa cecha, która może pomóc dziecku w pokonywaniu wyzwań, rozwijaniu pewności siebie i osiąganiu sukcesów w życiu.

- Pamiętam, jak rok temu zaprotestowałem przeciwko dokuczaniu mojemu koledze. Rówieśnicy robili sobie z niego żarty i wyglądało to tak, jakby się dobrze bawili. Nie myślałam wtedy o odwadze tylko o tym, że tak się nie robi drugiej osobie. Kogoś przecież to rani - wspomina Janek, uczeń szóstej klasy szkoły podstawowej. I dodaje:

- Kiedy po powrocie do domu opowiedziałem o tym mojej mamie, dowiedziałem się, że byłem bardzo odważny i że jest ze mnie dumna.

Praca nad odwagą, to istotny element naszego rozwoju osobistego. Dzięki tej kompetencji jesteśmy w stanie przekroczyć własne granice, postąpić inaczej niż wszyscy oraz realizować nasze marzenia czy cele. Każdy ma w sobie odwagę, a wspieranie jej rozwoju u dzieci to inwestycja w ich przyszłość.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022- 2033.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%