Zabytki i przyroda
Kazimierz Dolny to miejsce, którego historia liczy sobie blisko kilka tysięcy lat. Pierwsze wzmianki o Wietrznej Górze (nazwa osady, którą siostry norbertanki zmieniły na Kazimierz) pochodzą z XII wieku. Większość zabytków, które można zobaczyć w Kazimierzu pochodzi z XVII, XVIII i XIX wieku – w dużej mierze są budowle poddane odpowiednim zabiegom konserwacyjnym i odrestaurowane (w części odbudowane) i przywrócone do użytku na przełomie XIX i XX wieku.
Turyści mogą w Kazimierzu Dolnym zwiedzić m.in. Farę, XIX- wieczne Jatki, XVII-wieczne Kamienice Przybyłowskie (z jedną z najpiękniejszych w Polsce attyk), XVIII-wieczną Synagogę, Zespół Zamkowy (historia jego budowy sięga XIV wieku), dawny Szpital św. Anny, studnie miejskie (na czele z najsłynniejszą studnią, stojącą na kazimierskim Rynku, do której koniecznie musimy wrzucić monetę, jeśli chcemy do Kazimierza jeszcze wrócić). Warto również zobaczyć Kazimierskie Spichlerze, (wybudowane w XVI i XVII wieku ), które są pozostałością złotego wieku Kazimierza Dolnego, kiedy to miasteczko było ważnym punktem na mapie handlu zbożem spławianym.
Kazimierz Dolny cieszy się ogromną popularnością również ze względu na wyjątkowość otaczającej go przyrody. Turyści mogą ją poznać wybierając jedną z kilku tras turystycznych (przede wszystkim rowerowych). Do zobaczenia są unikatowe wąwozy, w tym malowniczy wąwóz Korzeniowy ze specyficznym, wilgotnym mikroklimatem oraz m.in.: wąwóz „Na Wiktora” i wąwóz „Na Zanussiego”. Piękno całej okolicy można z kolei podziwiać z punktów widokowych usytuowanych na dwóch Górach Trzech Krzyży.
Cykliczne imprezy
W Kazimierzu Dolnym odbywa się kilka cyklicznych imprez, w których zdecydowanie warto wziąć udział. Większość z nich ma już ponad 20-letnią historię i rok rocznie przyciąga do Kazimierza tysiące turystów. Do najbardziej znanych i cieszących się największą popularnością należy Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, który organizowany jest na przełomie lipca i sierpnia od 1995 roku. Jeszcze dłuższą tradycję mają Letnie Wieczory Muzyczne organizowane od... 1981 roku!
Można w nich wziąć udział w każdą sobotę lipca i sierpnia, oczywiście wieczorami. Doskonałą muzykę oraz świetną zabawę serwuje swoim uczestnikom Festiwal Kazimiernikejszyn, który organizowany jest w drugiej połowie lipca, od 2014 roku. To 4 dni wypełnione muzyką z różnych gatunków oraz dodatkowymi atrakcjami, wśród których coś dla siebie znajdzie absolutnie każdy. Z kolei miłośnicy sztuki i muzyki ludowej oraz osoby chcące dotknąć (dosłownie i przenośni) ludowej tematyki mogą wybrać się na Ogólnopolski Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz Targi Sztuki Ludowej, które od ponad 50 lat (!) odbywają się w Kazimierzu Dolnym w ostatni weekend czerwca.
Infrastruktura turystyczna
Kazimierz nad Wisłą jest dobrze przygotowany do podejmowania turystów. Liczne pensjonaty i wille oferują kwatery o wysokim standardzie, a restauracje serwują przede wszystkim polskie, domowe jedzenie. Szukając noclegu w Kazimierzu warto wybrać kwaterę, która zagwarantuje nam coś więcej niż tylko wygodne łóżko. Przykład? Ot, choćby Willa Pod Basztą, usytuowana zaledwie 300 metrów od kazimierskiego Rynku i 100 metrów od brzegu Wisły. To doskonała lokalizacja, dzięki której w pełni zanurzymy się w atmosferę Kazimierza Dolnego, a pracownicy Willi z przyjemnością pomogą swoim gościom w zorganizowaniu czasu wolnego, skontaktują z najlepszymi przewodnikami, wskażą atrakcje dodatkowe, które warto odwiedzić, zobaczyć lub po prostu przeżyć. Ponadto w tym samym budynku działa Restauracja Pod Basztą, która oferuje swoim klientom doskonałej jakości, smaczne i tanie domowe obiady oraz pyszną pizzę.
Odwiedź stronę Willi Pod Basztą: https://podbaszta.pl/.
* Artykuł sponsorowany
racownik05:13, 25.10.2018
A moze poradnik survivalu napiszczie jak przeżyć za wyplate z" firm biłgorajskich" za 1800pln?
oro11:01, 25.10.2018
A może proszę napisać o tym co można ciekawego zobaczyć w samym Biłgoraju jak i okolicy? Przecież są osoby piastujące stanowisko od rozwoju, promocji i tp. Niech pokażą swój wkład pracy w piastujące stanowisko!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Aktualności: Motocyklista zginął w wypadku
A POLICJA nic sobie nie robi z dużych prędkości rozwijanych przez kierowców motocykli na drogach w mieście.
Szkoda
13:58, 2025-07-15
Aktualności: Motocyklista zginął w wypadku
Taki młody, i niestety już go nie ma. Kolejny, który stracił życie jadąc motocyklem. Lepiej jechać wolniej i ostrożniej.
kolejny
13:43, 2025-07-15
Kajakiem "Białą Ładą przez Radzięcin"
Taki że samochodem Suzuki blokowali drogi ,włączali światła fiolety stojąc na drodze publicznej , a mogli stać na boisku .wykorzystywali niepotrzebnie pojazd uprzywilejowany, bawili się przekraczając uprawnienia i przeszkadzali innym.
Efekt
13:13, 2025-07-15
Kajakiem "Białą Ładą przez Radzięcin"
a po ile kleszczy przynieśliście do domu ?
ciekawska
10:59, 2025-07-15