Zamknij

Zakończenie oktawy Bożego Ciała (FOTO)

21:23, 02.06.2016
Skomentuj
Wierni Kościoła katolickiego, 2 czerwca br. zakończyli uroczystą oktawę Bożego Ciała. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim.

Sama Uroczystość Bożego Ciała ma niebiblijny rodowód i wiąże się z rzymskokatolickim dogmatem o transsubstancjacji, jako przekonania, iż w trakcie sprawowania Eucharystii przez kapłana katolickiego, następuje rzeczywista przemiana substancji chleba (hostii) w Ciało, a wina w Krew Jezusa Chrystusa - łac. transsubstantiatio - przeistoczenie. Termin ten został przyjęty podczas Soboru Laterańskiego IV w roku 1215. Inicjatorką ustanowienia Uroczystości Bożego Ciała była św. Julianna z Cornillon, przeorysza klasztoru augustynianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege. Uroczystość wprowadzono w 1245 roku. Wymową Bożego Ciała jest danie świadectwa wiary m. in. poprzez udział w procesji Najświętszego Sakramentu.



-Tydzień po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, gromadzimy się by zakończyć oktawę, ten szczególny czas modlitwy i dziękczynienia za dar Eucharystii. Przyzwyczailiśmy się, że spotkać Boga można tylko w Kościele i w tym Kościele chcemy go czasami zamknąć. W Uroczystość Bożego Ciała i w cały okres oktawy, Bóg przypominam nam, że chce być obecny na naszych ulicach, między naszymi domami, w naszym często codziennym zabieganiu. Zróbcie mu miejsce, Pan idzie z nieba, pod przymiotami ukryty chleba. Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi... Sam ludu Swego odwiedza ściana, bo nawykł bawić między ziemiany - przypomina ks. Jerzy Kołtun.

Boże Ciało należy do najważniejszych świąt Kościoła katolickiego, przez całą jego oktawę wierni podążają wokół swych świątyń w procesjach eucharystycznych. Ostatniego dnia oktawy, tj. w czwartek, procesja ma wymiar bardziej uroczysty i nawiązuje do procesji odprawianej w sam dzień Uroczystości, kapłan z Najświętszym Sakramentem i wierni udają się do czterech ołtarzy, gdzie odczytywane są fragmenty Ewangelii tematycznie związanych z Eucharystią. Po procesji i błogosławieństwie eucharystycznym kapłan święci przyniesione przez wiernych wianki wykonane z pierwszych, wiosennych kwiatów i ziół. Podczas modlitwy zanoszone są do Boga prośby pola, łąki i lasy, strzegł On przed zniszczeniem by dały obfite plony.



-Kończymy uroczyste obchody ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Przez udział w Ofierze Mszy świętej i procesjach wyznawaliśmy wiarę w prawdziwą i rzeczywistą obecność Chrystusa, Syna Bożego i Człowieka, pod postaciami chleba i wina. Prosimy dzisiaj - na zakończenie tygodnia naszej czci dla eucharystii - wianki splecione z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych i prosimy Boga, aby swoją wszechmocną opieką otaczał nasze pola, łąki i lasy, strzegł ich przed zatruciem i zniszczeniem oraz pozwolił im wydać obfite owoce dla naszego dobra - wyjaśnia ks. Stanisław Budzyński.



Zobacz także:

Boże Ciało: Procesje eucharystyczne na ulicach miast (FOTO, VIDEO)

/bilgoraj.com.pl/


Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%