23 maja 2015 roku po raz pierwszy w Polsce obchodzono Dzień Teatru Publicznego, który został ustanowiony z okazji 250. rocznicy powołania pierwszego zawodowego i publicznego teatru polskiego. W ogólnopolskiej akcji, która ma skłonić Polaków do odwiedzania teatru przynajmniej jeden raz w roku, bierze udział ponad 100 teatrów z ponad 40 polskich miast. Święto teatru swój akcent miało także w Biłgoraju. W niedzielne popołudnie, scenę Biłgorajskiego Centrum Kultury zawładnęli aktorzy amatorzy.
24 maja w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się premiera komedii „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” Iwo Bresana w wykonaniu aktorów - amatorów Teatru Poezji i Piosenki BCK. Premiera przedstawienia związana była z obchodzonym w Polsce Dniem Teatru Publicznego oraz 250. rocznicą Teatru Publicznego. Spektakl „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” w reżyserii Maryli Olejko, to druga z kolei premiera tej grupy po czarnej komedii „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”, która cieszyła się dużą popularnością wśród biłgorajskiej publiczności.
W obsadzie sztuki pojawią się aktorzy – amatorzy znani i cenieni przez biłgorajską publiczność m. in. Maria Działo, Adam Kozera, Andrzej Mazurek, Sławomir Pluta, Alicja Kubacka - Bazan, Maryla Olejko oraz młodzi sympatycy teatru, którzy na scenie postawią swoje pierwsze teatralne kroki.
-„Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” to sztuka opowiadająca o aktywistach spółdzielni produkcyjnej w Głuchej Dolnej, którzy postanowili „odświeżyć się kulturowo”, przygotowując przedstawienie. Wybór padł na „Hamleta”, bo akurat tę sztukę widziała przypadkiem w mieście jedna z towarzyszek i streściła ją mieszkańcom wioski, a miejscowy kolektyw postanowił ją wystawić, aby wcielić w czyn dyrektywę o rozwijaniu pracy kulturalno - oświatowej. Do wykonania zadania wybrana została nauczycielka, która tak rozdała szekspirowskie role, że charaktery wykonawców niebezpiecznie nałożyły się na charaktery postaci - informuje w rozmowie z bilgoraj.com.pl Maryla Olejko.
/bilgoraj.com.pl/
ławek Pluta13:20, 25.05.2015
W imieniu zespołu dziękuję wszystkim tym, którzy postanowili spędzić ten wieczór z nami.
ławek Pluta13:20, 25.05.2015
W imieniu zespołu dziękuję wszystkim tym, którzy postanowili spędzić ten wieczór z nami.
nna14:55, 25.05.2015
mi się bardzo podobało, proszę o więcej takich spektakli :)
23:12, 25.05.2015
Gratulacje dla Pani reżyser i aktorów, super sztuka, świetnie zagrana.
Podpisano umowy na 9,9 mln zł. To finansowanie...
Dobra wiadomość, miejscowi ludzie PiS spokojnie pracują. To się chwali. Niestety ci z PiS na "górze" to skandaliczna piramida kłamstw n.t. ich kandydata, którego popierają. Kłamią w "żywe oczy" . Każdego dnia kolejne sensacje o tym cwaniaku z fatalnym życiorysem. Bez sensu wystawili skompromitowanego kolesia i przekonują jaki on dobry, żenada, wstyd i hańba.
obserwator
15:27, 2025-05-15
Informacja dla wyborców - dojście do lokalu nr 6
Trzeba maski zakładać i być zaszczepionym ?Ile tam dzisiaj zarażonych bo media jakoś od awantury w banderlandii nie podają cyfr?
7 dawek
13:22, 2025-05-15
Biłgoraj z kolejnym wsparciem z Funduszy Europejskich!
Jakie fundusze europejskie ?Z podatków ci zabrali okroili działkę dla siebie jak mafia i dają jako swoje . To twoja kasa
Do Super
13:20, 2025-05-15
Dni Biłgoraja 2025 – Będzie się działo!
A nie atrakcja jak kasa z UM na to idzie ?Może jakieś grubasy się ruszą i przyjdą a nie będą tylko piwo żłopać prze tv i klaskać tam jakiejś małpie a wpisowe czemu ma być ?Piłkarze jak grają to wpisowe płacą ?A na scenie jak jakieś zespoły śpiewają to wpisowe płacą ?Zwykła dyskryminacja
Do leni
13:16, 2025-05-15