Zamknij

Józefów: Upamiętnili 70. rocznicę pacyfikacji miejscowości

10:58, 03.06.2013
Skomentuj
Podczas II wojny światowej, w ramach likwidacji żydowskiego Józefowa, mieszkańców mordowano na ulicach i w domach. "Mieszkańców wywlekano z domów i kryjówek, spędzając ich na przykościelny cmentarz z zamiarem rozstrzelania”. 1 czerwca 1943 roku hitlerowcy podjęli próbę pacyfikacji Józefowa, zbombardowali miasto, ale zostali powstrzymani przez akcje oddziałów Armii Krajowej. W niedzielę 2 czerwca br. uczczono 70. rocznicę tych wydarzeń.

Józefów Biłgorajski zwany też Ordynackim lub Roztoczańskim został założony na gruntach wsi Majdan Nepryski w 1725 roku przez Tomasza Zamoyskiego i był ostatnim miastem powstałym w obrębie Ordynacji Zamojskiej. Tomasz Zamoyski chciał, by nowe miasto stało się centrum handlowym, usługowym i administracyjnym. W Józefowie rozwijał się głównie handel, rzemiosło, sitarstwo, a także kamieniarstwo. Józefów położony jest na Roztoczu Środkowym nad rzeką Niepryszką. Obszar wokół Józefowa to miejsce gdzie stykają się trzy parki: Roztoczański Park Narodowy, Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej oraz Krasnobrodzki Park Krajobrazowy.

Burzliwe dzieje polskiej historii, nie ominęły i tego miejsca. Podczas II wojny światowej, w ramach likwidacji żydowskiego Józefowa, mieszkańców mordowano na ulicach i w domach. W dniu 13 lipca 1942 roku 101 Batalion Policji niemieckiej dokonał na Winiarczykowej Górze masowej egzekucji, mordując w ciągu jednego dnia około 1500 Żydów. 1 czerwca 1943 roku hitlerowcy podjęli próbę pacyfikacji Józefowa, zbombardowali miasto. Jednak mieszkańcom przyszli z pomocą partyzanci. Połączone oddziały AK przy współudziale BCh i oddziałów rosyjskich, w brawurowej akcji po całodziennej bitwie zmusiły Niemców do odwrotu, ocalając tym samym mieszkańców przed rozstrzelaniem. 



W 70. rocznicę tych wydarzeń 2 czerwca br. w Józefowie organizowane zostały uroczystości patriotyczno - religijne. Rozpoczęła je Msza św. sprawowana w kościele parafialnym, po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod tablice upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców Józefowa i okolicznych miejscowości, gdzie z ceremoniałem wojskowym sprawowano apel poległych.

Odsłonięto także pamiątkową tablicę ufundowaną przez ŚZŻAK i społeczeństwo Józefowa upamiętniającą "Żołnierzy Wyklętych": Krystiana Herc ps. „Hel”, „Tarzan”, zamordowanego w 1945r. przez UB, Stefana Horodelskiego ps.”Es” zamordowanego w 1945r. przez UB, Franciszka Lal ps.”Słowik” zamordowanego w 1949r. przez UB, Ignacego Pytera zamordowanego w 1945r. przez UB, Stanisława Szklarza ps.” Zawisza” zamordowanego w 1947r. przez UB.

W rocznice tragicznych wydarzeń z czerwca 1943 roku, poświęcono także dęby, upamiętniające dowódców AK rejonu Józefów. Staraniem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Nadleśnictwa w Józefowie, na ścieżce dydaktycznej nadleśnictwa Józefów zostały posadzone tzw. Dęby katyńskie poświęcone pierwszym organizatorom zbrojnego podziemia w
Józefowie: podpor. Janowi Trochimiukowi ps. „Wilk”, kpt. Czesławowi Mużaczowi ps.”Wraga”, „Selim”, por. Edwardowi Błaszczakowi ps.” Grom”, por. Konradowi Bartoszewskiemu ps.” Wir”



W uroczystościach udział wzięli m.in. poseł na Sejm RP- Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość Sławomir Zawiślak, kombatanci Armii Krajowej, samorządowcy Józefowa i powiatu biłgorajskiego w osobach: burmistrza Miasta i Gminy Józefów Romana Dziury, Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Józefów i jednocześnie Prezesa Koła Rejonowego AK w Józefowie Leszka Wojtyło, Starosta Biłgorajski Marian Tokarski. Wojsko Polskie reprezentowali: płk Ryszard Najczuk (przedstawiciel Sztabu Generalnego WP), mjr Jerzy Żołądek (przedstawiciel WKU w Zamościu). Delegacji Nadleśnictwa Józefów przewodniczył Nadleśniczy Leszek Dmitroca. Nie zabrakło również rodzin Żołnierzy Wyklętych - płk. Eugeniusza Herca, Wiesławy Tytoń, Jadwigi Horodelskiej.

Uroczystości w Józefowie zakończyła część artystyczna w wykonaniu orkiestry Rzemyki oraz  młodzieży Zespołu Szkół w Józefowie, która zaprezentowała koncert pieśni patriotycznych.

/bilgoraj.com.pl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

0 0

Czemu żadne miasto w Polsce nie stara się o odszkodowania wojenne?Zydzi nikomu nie darują a co z Polakami?Zbrodnie wojenne się nie przedawniają

10:22, 03.06.2013
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomanRoman

0 0

Tylu kombatantów żyje a ludzie którzy wojny nie widzieli są prezesami AK. Zawiślak i Wojtyło byli na wojnie w AK? Brak szacunku dla prawdziwych kombatantów.

12:52, 03.06.2013
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

uczestnikuczestnik

0 0

Delegacja z Komisariatu Policji też była.

14:21, 03.06.2013
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

0 0

Zawiślak ha,ha,ha,

14:27, 03.06.2013
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Po PiSowskuPo PiSowsku

0 0

Poseł Zawiślak nie zna nawet członka zarządu PiS na okręg chełmsko -zamojski?
Przecież był chyba Pan Paska-będzie wykorzystany do wyborów,takie plany PiSowskie,aby pod siebie!Paska to fajny gość ale PiSowcy doceniają swoją grę i może być /a może pewne/ zrobią tak jak poprzednio.

07:50, 04.06.2013
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Po PiSowsku c.d.Po PiSowsku c.d.

0 0

trudno to jednak zrozumieć,że nie są razem.

10:46, 04.06.2013
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a gdzie był poseł sza gdzie był poseł sz

0 0

14:24, 04.06.2013
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%