3 lipca 2026 roku Nadrzecze koło Biłgoraja stało się ogólnopolskim centrum debaty nad historią regionalną. Wszystko za sprawą Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Ordynacja Zamojska oraz dobra biłgorajskie wobec przemian społecznych i gospodarczych XVII–XIX wieku”. Wydarzenie przyciągnęło wybitnych badaczy z czołowych ośrodków akademickich w kraju, m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Organizatorem tego wyjątkowego przedsięwzięcia jest Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne, przy partnerskim wsparciu giny Biłgoraj. Projekt zyskał wsparcie finansowe powiatu biłgorajskiego oraz LGD „Silne Biłgorajskie”, a patronat medialny objął Portal bilgoraj.com.pl
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"15386"}
Głównym założeniem konferencji jest skrócenie dystansu między akademickim światem naukowej teorii a lokalną społecznością. Jak zauważa dr hab. Krzysztof Ślusarek z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, spotkania w mniejszych miejscowościach mają unikalną wartość: - Takie konferencje w takich małych ośrodkach są jak najbardziej potrzebne, bo w ten sposób można dotrzeć do mieszkańców, przekazując im najnowsze ustalenia nauki. Historycy czy naukowcy z innych dziedzin piszą teksty, które ukazują się zwykle w niskonakładowych wydawnictwach. Natomiast tutaj mamy taki bezpośredni kontakt z tymi najbardziej zainteresowanymi sprawami lokalnymi.
Profesor podkreśla również, że wyjazd w teren to niezwykle cenna lekcja dla samych naukowców, którzy mogą skonfrontować suchy tekst źródłowy z rzeczywistą topografią.
::addons{"type":"facebook-encouragement"}
Podczas konferencji zaprezentowano wiele nieznanych dotąd faktów. Dr hab. Krzysztof Ślusarek przybliżył m.in. kulisy formowania się administracji zaboru austriackiego po 1772 roku. Okazuje się, że Biłgoraj oraz Goraj na cztery lata trafiły pod panowanie Austrii przez pomyłkę, ponieważ wojska zaborcy posunęły się za daleko poza linię wyznaczoną traktatem rozbiorowym. W 1776 roku tereny te zostały zwrócone.
Program wydarzenia objął szerokie spektrum tematów – od roli gospodarczej rzeki Tanew, przez tajemnicze osadnictwo „Budziarzy” (leśnych pionierów Ordynacji Zamojskiej), aż po fascynujące kulisy niedoszłej lokacji Frampola na przełomie 1717 i 1718 roku.
Szczegółowy harmonogram prelekcji:
Konferencja udowodniła, że historia lokalna wciąż kryje w sobie mnóstwo tajemnic, a Nadrzecze potrafi stworzyć znakomity klimat do naukowej dyskusji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Beata Strzałka w Wojewódzkim Zespole Koordynacji
Kościół sam się niszczy, popierając oszolomstwo.
katolik
11:24, 2026-07-03
Darmowe porady prawne w Aleksandrowie
Fuchę tracą dwie wiceprezydentki w Warszawie, to samo powinno spotkać tę minister od kultury, która rozdaje medale także kiepskim twórcom.
dymisje
11:21, 2026-07-03
Darmowe porady prawne w Aleksandrowie
Ziobro i Romanowski. Wracajcie do Polski. Za rok wybory. Może ciemnogród biłgorajski znów na was zagłosuje🤣🤣🤣
do uciekinierów
10:03, 2026-07-03
Beata Strzałka w Wojewódzkim Zespole Koordynacji
Zobacz ktora partia niszczy kościół, właśnie tacy pseudokatolicy ja ta cała ekipa, to oni weszli do kościoła z polityką i wszyscy to widzą i wiedzą tylko nie ty.
katolik
08:00, 2026-07-03