Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

Bezpieczna majówka w lesie: Rusza ogólnopolska akcja. Strażnicy leśni ruszą w teren

Portal informacyjny bilgoraj.com.pl Portal informacyjny bilgoraj.com.pl 08:55, 29.04.2026 Aktualizacja: 09:07, 29.04.2026
Skomentuj Bezpieczna majówka w lesie: Rusza ogólnopolska akcja Bezpieczna majówka w lesie: Rusza ogólnopolska akcja. Strażnicy leśni ruszą w teren (Foto: RDLP w Lublinie)

Strażnicy leśni zadbają o bezpieczeństwo podczas majówki: Rusza akcja „Majówka 26”

Nadchodzący długi weekend majowy to idealny moment na regenerację sił na łonie natury. Świeża zieleń, śpiew ptaków i wiosenne słońce przyciągają tysiące Polaków na leśne szlaki. Aby ten czas upłynął w spokoju i harmonii z naturą, nad bezpieczeństwem odwiedzających czuwać będą funkcjonariusze Straży Leśnej w ramach ogólnopolskiej akcji „Majówka 26”.

::addons{"type":"facebook-encouragement"}

Patrole na straży natury i turystów

Działania Straży Leśnej rozpoczynają się już 29 kwietnia i potrwają aż do 8 maja. W tym okresie wzmożone patrole będą monitorować tereny leśne w całym kraju. Głównym celem akcji jest nie tylko zapewnienie komfortu turystom, ale przede wszystkim ochrona bezcennych zasobów przyrodniczych oraz dbanie o bezpieczeństwo pożarowe.

  • Strażnicy będą zwracać szczególną uwagę na zachowania, które mogą stanowić zagrożenie dla ekosystemu. Pod lupą znajdą się przede wszystkim:
  • Naruszenia przepisów przeciwpożarowych (np. rozpalanie ognisk w miejscach niedozwolonych).
  • Wjazd pojazdami silnikowymi do lasu w miejscach nieuprawnionych.
  • Zastawianie dróg pożarowych, co może uniemożliwić sprawną akcję ratunkową.

Ważne: Osoby lekceważące przepisy muszą liczyć się z konsekwencjami. Strażnicy mają prawo nakładać mandaty karne lub kierować wnioski o ukaranie do sądu. Akcja prowadzona jest we współpracy z Policją oraz Strażą Graniczną.

Polska lasami stoi - odkryj je tej wiosny

Lasy zajmują niemal 30% powierzchni naszego kraju, co plasuje Polskę w ścisłej europejskiej czołówce. Większość z nich (około 7,1 mln ha) to lasy publiczne zarządzane przez Lasy Państwowe. To ogromna przestrzeń dostępna dla każdego - od profesjonalnie przygotowanych szlaków pieszych i rowerowych, po urokliwe miejsca biwakowe.

Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzące dni, Lasy Państwowe zachęcają: Czas w las! To najzdrowsza i najbardziej dostępna forma wypoczynku, jaką możemy sobie podarować.

Zaplanuj wycieczkę z nowoczesnymi narzędziami

Aby majowy spacer był w pełni udany, warto skorzystać z technologii, która ułatwia orientację w terenie:

  • Portal „Czas w las”: Kopalnia inspiracji i baza miejsc rekreacyjnych.
  • Aplikacja mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach): Bezpłatne narzędzie, które pozwoli Ci sprawdzić, gdzie legalnie i bezpiecznie zaparkować samochód, a także umożliwi udostępnienie swojej lokalizacji bliskim w razie zagubienia się na szlaku.

Pamiętajmy, że las to dom wielu gatunków roślin i zwierząt. Cieszmy się jego pięknem odpowiedzialnie, zostawiając po sobie jedynie odciski butów i dobre wspomnienia.

Foto: RDLP w Lublinie

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%