Za przyjęciem stanowiska rady głosowało 20 radnych, od głosu wstrzymała się Agnieszka Piętak - Faryna.
Dyskusja odnośnie uchwały rozpoczęła się już przy przyjmowaniu porządku obrad. Wówczas swe zastrzeżenia co do zapisów zgłosił radny Henryk Paska. Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że przed przystąpieniem do omawiania i głosowania punktu dotyczącego uchwały w sprawie w sprawie stanowiska Rady Powiatu w Biłgoraju dotyczącego budowy farm wiatrowych na terenie powiatu biłgorajskiego zarządzona zostanie krótka przerwa na wprowadzenie zmian w uchwale.
Swoje zastrzeżenia co do braku dyskusji nad uchwałą i niewłączenie do niej radnych z opozycji zgłosiła radna Renata Socha. W tym temacie prowadzona była ożywiona wyminą zdań między radną, a etatowym członkiem Zarządu Powiatu Tomaszem Rogala i wiceprzewodniczącym Rady Powiatu, Marcinem Kuligiem.
W dyskusję nad uchwała, jej sensownością i koniecznością podjęcia rozmawiali także wiceprzewodnicząca Jolanta Ważna, radni Dariusz Wolanin, Jarosław Lipiec, Bartłomiej Światała oraz obecni na sali mieszkańcy, których w dyskusji reprezentował Henryk Kaproń, przedsiębiorca z gminy Obsza.
Mity dotyczące opłacalności i zysków ekonomicznych stawiania wiatraków "obalał", pochodzący z Tarnogrodu, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa. Mówił on o niebezpieczeństwie ekonomicznym, społecznym i przyrodniczym.
Ostatecznie radni uchwałę przyjęli. Znalazły się w niej zapisy, które podnoszą iż Rada Powiatu w Biłgoraju, mając na uwadze politykę zrównoważonego rozwoju oraz konieczność prowadzenia dialogu społecznego, stoi na stanowisku, że wszelkie inwestycje związane z budową farm wiatrowych na terenie Powiatu Biłgorajskiego powinny być realizowane jedynie po przeprowadzeniu szczegółowych analiz środowiskowych oraz konsultacji społecznych z mieszkańcami. Analizy te powinny obejmować ocenę wpływu na zdrowie ludzi, jakość życia, krajobraz oraz rozwój gospodarczy regionu. W szczególności należy przeprowadzić raport oddziaływania na środowisko zgodnie z ustawą o ochronie środowiska.
Jak podkreślał prezentując uchwałę radny Tomasz Bury, powiat biłgorajski popiera rozwój odnawialnych źródeł energii, ale podkreśla, że lokalizacja farm wiatrowych powinna uwzględniać zarówno interesy mieszkańców, jak i potencjalny wpływ na środowisko, krajobraz oraz lokalną gospodarkę. - Każda decyzja dotycząca lokalizacji farm wiatrowych powinna być poprzedzona rzetelnymi konsultacjami społecznymi na wczesnym etapie planowania inwestycji - dodał radny.
W uchwale zapisano, że ewentualne lokalizacje tego typu inwestycji powinny być oparte na transparentnym dialogu oraz uzgodnieniach z lokalnymi społecznościami i samorządami. Ostateczny głos w tej sprawie należy do mieszkańców samorządu lokalnego.
Zapisano także, że Rada Powiatu w Biłgoraju jako wyraz racjonalnego podejścia do polityki energetycznej, stanowczo sprzeciwia się lokalizowaniu na terenie powiatu elektrowni wiatrowych o mocy wyższej niż 0,1 MW. Zwrócono także uwagę na potencjalne zagrożenia związane z możliwością zakłóceń systemów radarowych powodowanych przez elektrownie wiatrowe, co w obecnej sytuacji geopolitycznej może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa. W związku z tym, przed podjęciem decyzji o budowie farm wiatrowych w rejonach newralgicznych, należy przeprowadzić szczegółowe analizy ich wpływu na infrastrukturę wojskową i cywilną.
[ALERT]1747932858365[/ALERT]
Bogdan23:18, 22.05.2025
Rada powiatu niech zajmie się szpitalem! Odpowiadacie za zdrowie w powiecie nie za wiatraki których nie ma.
06:15, 23.05.2025
W każdej gminie powinno być referendum.
???06:34, 23.05.2025
Do kogo jest adresowana? Jaką instytucję czy osobę na ważnym stanowisku decyzyjnym i do czego zobowiązuje podjęta przez Radę Powiatu uchwała?
sami dla siebie08:49, 23.05.2025
uchwala napisana sama dla siebie, przecież to starosta wydaje pozwolenia na budowę, przyjmuje zgłoszenia robót, trzeba tych spraw pilnować, robić zgodnie z przepisami środowiskowymi i budowlanymi, jakiś dziwny twór powstał, komu tę uchwałę przekażą - chyba sobie , dziwna propaganda .
Logan09:20, 23.05.2025
Tak się to robi normalnie.Zaprasza się ekspertów,zadaje się pytania i na koniec podejmuje uchwałę.U nas liczy się promocja.Najwazniejsi są wymienieni z nazwiska znaffffcy tematu,którzy jak opona wielosezonowa do wszystkiego czyli do dxxx.Oni wyjaśniają, dodają, relacjonują a *%#)!& elektorat cieszy się, jakich mamy obroncow narodu
10:47, 23.05.2025
Na polach wiatraki a w likwidowanych szkołach podstawowych imigranci.
To nam chce zafundować uśmiechnięta Polska z Trzaskowskim na czele.
rozsądek11:06, 23.05.2025
Jak ktoś domaga się to prądu to rozumie zasadność wiatraków.
rozsądek11:07, 23.05.2025
Jak ktoś domaga się tańszego prądu to rozumie zasadność wiatraków.
Co dyktuje "12:26, 23.05.2025
Zamrożenie cen prądu dla obywateli do lipca, później nastąpi likwidacja taryf. Pod koniec roku jak zawsze przyjdzie podwyżka cen prądu i kolejna ma nowy rok - bo tak zawsze jest. "Kowalski" płaci teraz 600pln a w 2026 już przekroczy 1000 albo i więcej wraz z opłatami emisji bo to my będziemy obciążeni na rachunkach. Za tym idą kolejne podwyżki od podatków zaczynając Panele foto w nocy i zimą nie sprostają zapotrzebowaniu mieszkańców o przedsiębiorstwach nie mówiąc a same magazyny na skalę gminy czy powiatu to wydatek grubych milinów. Więc alternatywa produkcji zimą prądu za pomocą wiatraków "nie opłacalna"? A może jest drugie dno? Patrzmy na ręce tym co są anty przy budowie nowych farm fotowoltaicznych, czyj to udział, a może biznes rodzinny. Bo sama zasad nie bo nie do niczego nie zaprowadzi.
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.
obywatel
13:25, 2025-07-06
Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)
kto to jest?
a kto to macha?
13:06, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?
Colt
12:59, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.
Pomnik
08:01, 2025-07-06
3 0
Ty się przywitaniem Sasina zajmij xd