Zamknij

Ciekawa konferencja w Starostwie Powiatowym - głównym tematem zwierzęta

17:23, 29.04.2025 Aktualizacja: 18:18, 29.04.2025 ok. 3 min. czytania
1 Ciekawa konferencja w Starostwie Powiatowym - głównym tematem zwierzęta Ciekawa konferencja w Starostwie Powiatowym - głównym tematem zwierzęta
  • 29 kwietnia 2025 roku, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, odbyła się konferencja pt. „Zdarzenie drogowe z udziałem zwierząt oraz pomoc rannym i chorym dzikim zwierzętom - procedury postępowania”, zorganizowana przez starostę biłgorajskiego, Andrzeja Szarlipa.

  • W spotkaniu - obok władz powiatu biłgorajskiego, w osobach członków Zarządu Powiatu: Andrzeja Szarlipa i Tomasza Rogali, oraz radnej Rady Powiatu, Renaty Sochy - udział wzięli przedstawiciele samorządów gminnych z terenu Ziemi Biłgorajskiej, służb mundurowych, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, Zarządu Dróg Powiatowych w Biłgoraju, Powiatowy Lekarz Weterynarii, przedstawiciel Nadleśnictwa oraz Straży Miejskiej w Biłgoraju.

Spotkanie otworzył starosta Andrzej Szarlip, który podkreślił, że poruszone podczas konferencji kwestie są niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach, humanitarnego podejścia do cierpienia zwierząt oraz aspektów prawnych zapisanych w ustawach, a także podziału obowiązków i kompetencji.

[FOTORELACJANOWA]13057[/FOTORELACJANOWA]

Konferencję prowadziła Katarzyna Kobel, inspektor w Biurze Komunikacji Medialnej, Informacji i Promocji, a moderatorem był Tomasz Rogala, etatowy członek Zarządu Powiatu.

Po otwarciu konferencji głos zabrała Anna Oleszczak, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Biłgoraju, która przedstawiła podstawowe pojęcia, terminy i podstawy prawne regulujące kwestie statutu, opieki i nadzoru nad zwierzętami dziko żyjącymi, obowiązki Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz zagadnienia związane z opieką nad zwierzętami gospodarskimi i domowymi. Głos zabrał także kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa, Marian Szuper, natomiast kwestie prawne omówiła mecenas Patrycja Jankowska.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Oznakowanie drogi oraz odpowiedzialność zarządcy drogi przedstawił dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Biłgoraju, Mirosław Daniłowicz. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Biłgoraju, nadkomisarz Marek Kanar, mówił o kwestiach związanych z powiadomieniem służb, zachowaniem się po zdarzeniu z udziałem zwierzęcia oraz działaniach Policji i współpracy ze Strażą Pożarną i jednostkami OSP. O zaangażowaniu strażaków w usuwanie skutków zdarzeń z udziałem zwierząt, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz współpracy z innymi służbami mówił brygadier Tomasz Taradyś, Komendant Powiatowy PSP w Biłgoraju. Kwestie rannych zwierząt w lesie, współpracy z Policją i Strażą Pożarną oraz działań leśników omówił nadleśniczy Lesław Rawiak z Nadleśnictwa Biłgoraj.

- Celem konferencji było zebranie informacji i przedstawienie kompetencji poszczególnych służb oraz organów, a także obowiązków kierowców i świadków w zakresie pomocy zwierzętom uczestniczącym w zdarzeniach drogowych. Dotyczyło to zarówno zwierząt dzikich, jak i gospodarskich czy domowych. Poruszone zostały kwestie pomocy rannym zwierzętom, ewentualnego ich uśmiercania lub łagodzenia cierpienia, a także usuwania i utylizacji truchła. Chcieliśmy zachęcić do dyskusji i podzielenia się wiedzą, by wszystko przebiegało zgodnie z prawem i z uwzględnieniem życia i zdrowia zwierząt - zaznacza Tomasz Rogala, etatowy członek Zarządu Powiatu w Biłgoraju.

 

Radna Rady Powiatu w Biłgoraju, Renata Socha, podkreśla, że co jakiś czas pojawiają się sygnały od mieszkańców, którzy mieli do czynienia z rannymi i martwymi zwierzętami, będącymi uczestnikami zdarzeń drogowych. - Pojawiają się pytania, do jakich służb się zgłosić, kogo poinformować i jak postępować. Ważne są kwestie proceduralne, finansowe oraz prerogatywy służb i instytucji - mówi radna.

Podczas spotkania omówiono podstawy i kompetencje służb, a w dyskusji poruszono konkretne aspekty prawne, formalne i kompetencyjne. Uczestnicy dzielili się także rozwiązaniami funkcjonującymi w poszczególnych samorządach; jako przykład działania przedstawiła gmina Frampol. Ustalono również, że warto uzupełnić formułę spotkań o obecność przedstawicieli kół łowieckich. Zdecydowano także o utworzeniu wewnętrznej bazy kontaktów między samorządami, zaangażowaniu Biura Zarządzania Kryzysowego oraz wypracowaniu procedur dla powiatu biłgorajskiego, które umożliwią wspólne reagowanie i działania w przypadku uczestnictwa zwierząt w zdarzeniach drogowych, zarówno rannych, jak i martwych.

(Starostwo Powiatowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [1]

komentarz(1)

ObywatelskiObywatelski

3 0

Naprawdę darmozjady nie macie ważniejszych tematów do pracy niż ten? Ten przecież możecie omówić w zaciszu gabinetów! No chyba że chcecie pewne osoby promować

14:52, 30.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%