Mieszkańcy Różańca od lat pamiętają o tragicznej historii swej miejscowości. W marcu 1943 roku, wieś Różaniec, podobnie jak inne miejscowości na Zamojszczyźnie została przez Niemców brutalnie spacyfikowana.
[FOTORELACJANOWA]12825[/FOTORELACJANOWA]
- 18 marca 1943 roku, był najtragiczniejszym i najkrwawszym dniem w historii naszej miejscowości. Tego dnia zostało zamordowanych 78 osób, wieś na długości 5 km została doszczętnie spalona, zostały zgliszcza i kominy. Niemcy spalili 178 gospodarstw, około 500 budynków. Ci, którzy nie zginęli zostali wywiezieni na przymusowe roboty - przypomina Czesław Larwa, mieszkaniec Różańca Drugiego i były organizator rocznicowych obchodów.
Na patriotyczno - religijne uroczystości złożyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim, Msza święta, której przewodniczył ks. Franciszek Kościelski i złożenie kwiatów przy pomniku upamiętniającym pomordowanych.
- Z naszą modlitwą zanosimy do Boga westchnienia za dusze naszych przodków, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Polecamy także Bogu naród polski, by był wierny Krzyżowi, Ewangelii i Matce Bożej. Modlimy się także za rządzących, by pamiętali, że władza to służba narodowi, służba narodowej kulturze i działanie na rzecz suwerenności kraju na każdej płaszczyźnie - mówił podczas Eucharystii, ks. Franciszek Kościelski.
W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe, mieszkańcy Różańca oraz przedstawiciele władz samorządowych, wśród których obecni byli Bartłomiej Świtała etatowy członek Zarządu Powiatu i Tomasz Legieć, zastępca burmistrza Tarnogrodu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz