Zamknij

Pamięć o Józefie Krzysztofie Gizie: Uroczystości w Tarnogrodzie (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 13:34, 15.12.2024 Aktualizacja: 16:24, 15.12.2024
Skomentuj Pamięć o Józefie Krzysztofie Gizie: Uroczystości w Tarnogrodzie Pamięć o Józefie Krzysztofie Gizie: Uroczystości w Tarnogrodzie
  • W Tarnogrodzie odbyły się uroczystości upamiętniające Józefa Krzysztofa Gizy oraz wszystkie ofiary stanu wojennego w Polsce.

  • Obchody miały miejsce 15 grudnia 2024 roku, w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przez komunistyczne władze.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, starostę biłgorajskiego oraz burmistrza Tarnogrodu  i przyciągnęły wielu uczestników, w tym rodzinę Gizy oraz przedstawicieli władz rządowych i samorządowych.

[FOTORELACJANOWA]12363[/FOTORELACJANOWA]

Józef Krzysztof Giza, urodzony 13 marca 1957 roku w Tarnogrodzie, był cieślą i pracownikiem Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”. Zginął tragicznie 16 grudnia 1981 roku podczas brutalnej pacyfikacji kopalni, której celem było stłumienie strajku, w którym brał udział. W czasie zamachów na jego życie był bezpartyjny i aktywnym członkiem „Solidarności”.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą, odprawioną przez ks. Jerzego Tworka w miejscowym kościele. Po niej uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie na grobie Józefa Krzysztofa Gizy złożono kwiaty oraz odśpiewano hymn narodowy i hymn górników. Wydarzenie zgromadziło wiele osób, w tym przedstawicieli lubelskiej „Solidarności”, górników z „Bogdanki”, poczty sztandarowe oraz mieszkańców Tarnogrodu.

Dopełnieniem uroczystości był montaż słowno - muzyczny pt. "Co zrobimy z naszą wolnością?", który przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu.

Przedstawienie to stanowiło wzruszający hołd dla ofiar stanu wojennego oraz przypomnienie o wartości wolności, za którą walczyli.

[ZT]48871[/ZT]

Uroczystości w Tarnogrodzie były nie tylko okazją do upamiętnienia Józefa Krzysztofa Gizy, lecz także do refleksji nad historią Polski i ofiarami, które poniesiono w walce o wolność i demokrację.

Wspólne świętowanie i pamięć o bohaterach stanowiły ważny element budowania tożsamości lokalnej i narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

1 0

A Pani Gromadzka z Rafałkiem w Hrubieszowie.

10:22, 16.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

2 0

Mam rodzinę w Tarnogrodzie i Ci wszyscy politycy przypominają sobie o Krzysztofie Gizie jedynie w rocznicę tragicznych wydarzeń. Wszyscy mają wtedy usta pełne frazesów, ale owszem trzeba pamiętać ale życie ludzi jest tu i teraz nie zaś 40 lat temu.

15:41, 16.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

uczestnikuczestnik

2 0

ostatni raz byłem na takiej rocznicy upamiętniającej stan wojenny, już za dużo polityki. Skoro brat czyta co mu napisali i stwierdza że taki dług to wina Tuska , kto na prezydenta, jest to chore że na takim spotkaniu mówi się o takich tematów panie Marianie gdzie Pan jesteś jako organizator. Dlaczego tak mało górników przyjeżdża???

20:31, 16.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%