- Dziś cisza i światło zachowane przez harcerzy to hołd złożony naszym przodkom, tym, którzy we wrześniu 1939 roku schowali swoje mundury do szafy i stanęli do walki z okupantem w szarych szeregach. Dziś mamy 85. rocznicę powstania a właściwie przekształcenia ZHP w szare szeregi i chcieliśmy o tym przypomnieć i pokazać że pamiętamy o nich, że ta historia jest częścią nas każdego harcerza, jest dla nas bardzo ważna i nie zapominamy o nich, ciągle o nich pamiętamy, bo oni są dla nas wzorem odwagi, męstwa, honoru - wyjaśnia harcmistrzyni Dorota Woźniak, drużynowa 13. Drużyny Starszo - Harcerskiej Pochodni im. podharcmistrza Tadeusza "Neja" Iwanowskiego.
Szare Szeregi to kryptonim konspiracyjny organizacji harcerzy ZHP, potocznie także całego Związku Harcerstwa Polskiego, w okresie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej w latach 1939 - 1945. Szare Szeregi zostały powołane 27 września 1939 w Warszawie przez grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej i współpracowały z Delegaturą Rządu na Kraj oraz Komendą Główną Armii Krajowej.
- I dziś wysłaliśmy im po prostu światło do nieba, żeby zobaczyli że tu jesteśmy, że trwamy, że łączą nas te same ideały co ich - dodaje harcmistrzyni Woźniak.
Prawo i przyrzeczenie harcerskie niezmienne od momentu powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Służba ojczyźnie drugiemu człowiekowi człowiekowi też niezmienna. Każde pokolenie harcerzy ma przed sobą inne wyzwania.
Członkowie szarych szeregów w roku 1939 musieli stanąć w obronie ojczyzny, a harcerze współcześni mierzą się z wyzwaniami chwili obecnej, powodzią na Dolnym Śląsku mierzą się z wojną na Ukrainie ale ciągle to jest ta sama myśl: służba drugiemu człowiekowi i Ojczyźnie.
[ZT]46697[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz