Zamknij

B. Lewandowski: przedstawienie zarzutów Romanowskiemu - prawnie bezskuteczne

15:43, 16.07.2024 Aktualizacja: 15:50, 16.07.2024
Skomentuj PAP PAP
  • To bezprawne pozbawienie wolności człowieka chronionego immunitetem; przedstawienie zarzutów Marcinowi Romanowskiemu jest prawnie bezskuteczne - uważa pełnomocnik zatrzymanego posła PiS, polityka SP Bartosz Lewandowski.

  • W poniedziałek poseł PiS, polityk SP i były wiceszef MS został zatrzymany przez ABW na zlecenie Prokuratury Krajowej w związku ze śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości, a następnie dowieziony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty. Jak informowano, chodzi o 11 przestępstw, m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Pełnomocnik polityka, powtórzył, że złożył wnioski dotyczące wyłączenia prokuratorów zajmujących się sprawą ze względu na - jak ocenił - ich brak bezstronności. - "Później wskazaliśmy na chroniący pana posła immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - przekazał.

Według niego Romanowski jest chroniony immunitetem, korzysta również z przywileju nietykalności osobistej jako członek tego Zgromadzenia Parlamentarnego, mimo to - wskazywał - prokuratorzy zdecydowali o przeprowadzeniu czynności. Poinformował, że Romanowski odmówił podpisania protokołów z tej czynności, również z czynności zatrzymania w dniu dzisiejszym, uznaje te czynności za nielegalne (...) z uwagi i na chroniący go immunitet, i przywilej nietykalności.

[ZT]44727[/ZT]

Zdaniem pełnomocnika przedstawienie posłowi zarzutów przez prokuraturę jest prawnie bezskuteczne. - To bezprawne pozbawienie wolności człowieka, który jest chroniony immunitetem - ocenił i zapowiedział skargę do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Poinformował także, że Romanowski, z uwagi na stan zdrowia, został obecnie przetransportowany do lekarza na badanie. Pytany, gdzie poseł wróci po badaniach, odparł, że zostanie przewieziony do punktu zatrzymań; zastrzegł jednak, że nie wie, do którego.

[ZT]44689[/ZT]

Lewandowski zapowiedział też w rozmowie z dziennikarzami, że na zatrzymanie Romanowskiego zostanie złożone zażalenie; uzasadniał, że było ono kompletnie bezzasadne, powtórzył też, że Romanowski jest cały czas chroniony immunitetem członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

We wcześniejszym oświadczeniu w poniedziałek rzecznik PK prok. Przemysław Nowak przekazał, że immunitet PACE (Zgromadzenia Parlamentarnego RE - przyp. PAP) nie wyłączał możliwości zatrzymania i przedstawienia zarzutów posłowi Marcinowi Romanowskiemu.

[ZT]44622[/ZT]

- W toku śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości prokurator zbadał kwestię zakresu immunitetu przysługującego członkom Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE), w tym posłowi Marcinowi Romanowskiemu. Zarówno analiza obowiązujących przepisów, jak i treść uzyskanych w tym zakresie dwóch opinii niezależnych ośrodków naukowych, wprost potwierdzają, że immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie wyłączał możliwości zatrzymania i postawienia zarzutów posłowi Marcinowi Romanowskiemu. Nie wyłącza również możliwości jego tymczasowego aresztowania - czytamy.

Jak podkreślono, z zebranego materiału wynika m.in., że immunitet członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie wyłącza możliwości przedstawienia zarzutów, zatrzymania oraz zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania w związku z przestępstwem popełnionym przez posła na Sejm RP, jeżeli przestępstwo to nie pozostaje w związku z wykonywaniem przez niego mandatu członka Zgromadzenia, nie ma charakteru korupcyjnego w związku z działalnością Zgromadzenia, a także nie dotyczy ujęcia takiego członka na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, a sprawa ma być prowadzona na terytorium państwa polskiego.

[ALERT]1721137766336[/ALERT]

- Zatrzymanie nie byłoby możliwe w czasie trwania sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w toku posiedzeń komisji lub podkomisji, podczas podróży w sprawach Zgromadzenia oraz podczas wykonywania funkcji członka Zgromadzenia. Wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za czyn zabroniony posła na Sejm RP w procedurze krajowej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody wobec członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w sytuacji gdy poseł na Sejm RP przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - wskazał rzecznik Prokuratury Krajowej w komunikacie.

Śledztwo dotyczące FS toczy się m.in. w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez ministra sprawiedliwości i urzędników MS, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, zatrzymanie może trwać najdłużej 48 godzin. W tym czasie organy ścigania powinny wykonać niezbędne czynności i zwolnić osobę zatrzymaną, jeśli nie zostanie podjęta decyzja o przekazaniu zatrzymanego do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Wniosek ten sąd musi rozpoznać w ciągu kolejnych 24 godzin. (PAP)

nl/ sdd/ mhr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

PolakPolak

4 2

To się okaże, za winy politycy muszę być karani.

16:17, 16.07.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyborcawyborca

6 1

Immunitety w ogóle powinny być zniesione, ludzie polityki powinni zachowywać się wzorowo poprawnie a nie osłaniać się immunitetem.

16:19, 16.07.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

maxmax

4 2

W Wilkowyjach też myśleli że mają immunitety. Uczciwy powinien zrzec się immunitetu i poddać weryfikacji. Zasłanianie się immunitetem jest niegodne uczciwego człowieka.

16:54, 16.07.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%