Ataki wiosną i latem 1943 roku były szczególnie brutalne - polskie wioski były grabione, palone, a ich mieszkańcy mordowani bezlitośnie. Masakry obejmowały kobiety, dzieci, starców - nie oszczędzano nikogo.
Największa masakra miała miejsce w lipcu 1943 roku, kiedy setki polskich mieszkańców wsi Huta Pieniacka zostali zamordowani przez UPA. Podczas kilku dni ataków, około 500 osób zostało brutalnie zamordowanych, a wieś została doszczętnie spalona. Podobne masakry miały miejsce w wielu innych miejscach na Wołyniu, takich jak Parośla, Chrynów czy Ostrożec.
[ZT]35131[/ZT]
Wołyn był jednym z obszarów, na którym nacjonaliści ukraińscy pragnęli stworzyć czyste etnicznie państwo ukraińskie. Mordy na Polakach miały służyć usuwaniu "wroga narodowego" z tych ziem. Do działań tych przyłączyła się miejscowa ludność ukraińska.
- Rzeź Wołyńska była jednym z najbardziej brutalnych aktów ludobójstwa dokonanych w czasie II wojny światowej. Jej skutki odczuwane są do dziś przez polską społeczność na Wołyniu oraz przez naród polski jako całość. To bolesne wydarzenie przypomina nam, jak ważne jest pamiętanie o przeszłości. Unaocznia nam ile wycierpieli nasi przodkowie - zauważa starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.
[ZT]44501[/ZT]
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, z tej racji na balkonach Starostwa Powiatowego w Biłgoraju wywieszone zostały banery, przypominające 81. rocznicę Rzezi Wołyńskiej.
Na banerze brakuje informacji kto rzezi dokonał!!! To Ukraińcy!!! Mordowali Polaków!
Kiedy w Biłgoraju będzie normalny pomnik
Porozumienie Tuska z ukrainą to zdrada i jest nie ważne , w takiej sprawie powinno być referendum , bo miliony ludzi nie zgadza się na sponsorowanie UPA
Precz z UPA09:53, 11.07.2024
Kiedy w Biłgoraju będzie normalny pomnik
Do powyżej10:47, 11.07.2024
Starostwo zamiast zbijać sobie kapitał polityczny powinno brać się za robotę 70 mln długu samo się nie spłaci. A oszczędności powinno zacząć od siebie np. zmniejszając ilość etatowych członków.
Mieszkaniec10:57, 11.07.2024
Dziś ciekawy dzień dla Pani Wice Starosty, być może okaże się że już wkrótce zamieni budynek starostwa na Sejm. Dziś na obradach Sejmu znajduje się wniosek o uchylenie immunitetu dla posła Romanowskiemu, Komisja Regulaminowa Spraw poselskich i Immunitetowych opowiedziała się już za uchyleniem immunitetu Romanowskiemu (PiS). Komisja jest też za udzieleniem zgody przez Sejm na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła.
Byłemu wiceszefowi MS Marcinowi Romanowskiemu (PiS), prokuratura przedstawiła 11 zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Tak więc być może Zarząd Powiatu będzie już wkrótce miał skład jak w poprzedniej kadencji.
Wit11:23, 11.07.2024
Brawo
Precz z banderą15:38, 11.07.2024
Porozumienie Tuska z ukrainą to zdrada i jest nie ważne , w takiej sprawie powinno być referendum , bo miliony ludzi nie zgadza się na sponsorowanie UPA
Won upaincy15:54, 11.07.2024
Na banerze brakuje informacji kto rzezi dokonał!!! To Ukraińcy!!! Mordowali Polaków!
banderowcy do domu15:56, 11.07.2024
Widzę jakiś banderowiec tu grasuje i minusy daje a won do nowych legionów UPA co tu robisz
z boku20:31, 12.07.2024
To ty masz charakter banderowca awanturniku. Nie rozumiesz obecnych realiów i zagrożeń, potrafisz tylko popisywać się nienawiścią. Ci, którzy byli winni ludobójstwa już nie żyją. Lecz się u psychiatry.
Silk18:03, 11.07.2024
Jeśli minusuje banderowski Ukrainiec, to jeszcze pół biedy. Znacznie gorzej, jeżeli to Polak. Bo takiemu każdy powinien napluć w gębę i nazwać go zdrajcą... 😡
Gdzie posłowie ?18:04, 11.07.2024
A gdzie nasza posłanka ? O żonkilach pamieta a dzisiaj siedzi cicho to samo Wiesiek
Jakiś rzetelny..18:34, 11.07.2024
Jakiś rzetelny próbuje okłamywać historię i zrzuca winę na Polaków. Hańba... Wstyd dla obrońcy upaincow.
nauka20:34, 12.07.2024
Ty się naucz rzetelnej historii, nie masz o tym pojęcia.
Gdzie reszta?19:49, 11.07.2024
Czy w biurach poselskich naszych posłów są takie plakaty ?a gdzie UM?cisza ale dni Singera to będą wszyscy świętować widać Wołyń im śmierdzi
Wołyń22:40, 11.07.2024
Narzekaliście na Janusza, że nic nie robi w kwestii upamiętnienia mordu ukrainców na Polakach. A kto wybrał Wojtka? Sam się wybrał? Dlaczego nikt nie zapyta nowego burmistrza o taką ważna sprawę?
Porada20:32, 12.07.2024
Postaw sobie pomnik na swoim podwórku, nikt ci nie broni.
Do -Wołyń07:41, 12.07.2024
Widać z Jezusa stał się Judaszem
Mietek14:08, 12.07.2024
Ludzi opanujcie się, wiadomo trzeba pamiętać o historii, ale to było ponad 80 lat temu, a Wy zachowujecie się jakby ktoś wczoraj zamordował Wasze dzieci. Żyjemy tu i teraz, zobaczcie jak zachowujecie się wobec innych, jak rzucacie jadem i inwektywami. To co robicie wobec siebie nawzajem jest nie do przyjęcia, a przecież wszyscy żyjemy w jednej Polsce.
Co się z Wami dzieje, nie potraficie uszanować innego zdania nie każdy musi myśleć tak samo i to nie powód by go niszczyć, czy rzucać się na niego. Polska to miejsce dla ludzi, którzy różnią się w wielu kwestiach, ale w chwilach ważnych potrafimy się zjednoczyć - i tego się trzymajmy.
Znafca18:55, 12.07.2024
Zbrodnie przeciwko ludzkości nie ulegają przedawnieniu!!!
Wojskowe Centrum Rekrutacji w ofensywie
W życiu nie idź do wojska aby walczyć za strzałkową czy szarlipa z goraja.
Marcin
18:44, 2025-07-20
Wojskowe Centrum Rekrutacji w ofensywie
O cho! Wzrasta zapotrzebowanie na mięso armatnie...😠
Silk
11:24, 2025-07-19
Wojskowe Centrum Rekrutacji w ofensywie
Promujecie wojsko polskie. Ale jak użyją broni na granicy to pakujecie żołnierzy ich za kraty.
Sens?
20:33, 2025-07-18
Biłgorajscy policjanci zatrzymali pijanego motocyklistę
Mało jest wypadków przez tych świrów?Kiedy będą kontrole prędkości policji na Woli ?Tam dopiero wyścigi
Stop świrom
16:22, 2025-07-18
4 7
Banderowcy mordowali też Ukraińców, Polacy w odwecie bardzo okrutnie też zamordowali ok. 20 tys. ludzi Ukrainy. Ten, który tu zieje nienawiścią nie jest lepszy mentalnie od banderowców. Zakłamany przy tym.