Zamknij

W Osuchach otwarto ścieżkę przyrodniczo - historyczną (FOTO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 13:06, 22.03.2024 . Aktualizacja: 17:27, 22.03.2024
Skomentuj W Osuchach otwarto ścieżkę przyrodniczo - historyczną W Osuchach otwarto ścieżkę przyrodniczo - historyczną
  • Za sprawą Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Stowarzyszenia Osuchy 44, gminy Łukowa oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej przy współpracy z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, otwarto dziś w Osuchach ścieżkę przyrodniczo - historyczną.

  • Ścieżka to kolejny element niepoodkrywania Puszczy Solskiej i jej historii.

- Otworzyliśmy dziś ścieżkę przyrodniczo - historyczną nad Sopotem, w Puszczy Solskiej w miejscowości Osuchy. Powstałą ona by pokazać aspekt historyczny i przyrodniczy tego terenu. Jak wiemy tutaj rozegrała się największa bitwa partyzancka okupowanej Polski i o tym chcemy szerzej informować, z drugiej strony rzeka Sopot jedna z głównych rzek Puszczy Solskiej i przepiękna przyroda. Puszcza Solaka to bory sosnowe, piękne widowi, cisza, mnóstwo miejsca na spacery. To teren jeszcze niedotknięty mocno urbanistycznie - mówi Małgorzata Bielecka z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Zamościu.

[FOTORELACJA]10848[/FOTORELACJA]

Ścieżka liczy około 3 km, wpisuje się w szlak prowadzący na tzw. Krzywą Górkę i zawiera w sobie pomniki i tablice informatyczne postawione w tym terenie wcześniej. Dodatkowo postawiono osiem tabli o tematyce przyrodniczo - historycznej oraz słupki z oznaczeniem ścieżki i kierunkiem marszu. Przejście ścieżki i zapoznanie się z informacjami zajmuje około godziny.

Dorota Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju zaznacza, ze ścieżka pozwoli dodatkowo poznać historię Bitwy pod Osuchami. - W czerwcu 1944 roku pod Osuchami odbyła się bitwa partyzancka z regularnymi oddziałami niemieckimi. Poległo tutaj kilkuset Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, czego wyrazem jest m.in. największy cmentarz partyzancki w Polsce. Bitwa pod Osuchami była ostatnim akordem niemieckiej akcji "Wicher II" wymierzonej w partyzantów - przypomina.

- Chcemy opowiadać o Bitwie pod Osuchami, o naszych Bohaterach, dzięki którym możemy żyć dziś w wolnej Polsce w sposób o polskich partyzantach. Chcemy to robić w sposób atrakcyjny, ciekawy angażujący odwiedzający. dziś otworzyliśmy ścieżkę przyrodniczo - historyczną ale przypomnę, że powstaje Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 44 - miejsce któe w sposób nowoczesny ma przybliżyć przebieg i znaczenie Bitwy pod Osuchami ale i cały ruch partyzancki w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Zamojszczyzny. Więc działania prowadzone są wielotorowo - zaznacza Michał Mulawa, wicemarszałek województwa Lubelskiego.

- Cieszę się, że są podejmowane inicjatyw, które wiedzę historyczną i prawdę historyczną przekazywać mają szczególnie młodemu pokoleniu i któe skierowane są do rodzin. Bo dobrze wykształceni młodzi ludzie, świadomi spuścizny minionych pokoleń, świadomi historii tej ziemi, świadomi ideałów, któe przyświecały Żołnierzom Polskiego Państwa są gwarancją przekazania historii Bitwy pod Osuchami dalej. Wszystkim nam więc na tym powinno zależeć, by historia którą zapoczątkowali w ruchu partyzanckim nasi przodkowie była przekazywana dalej i by pamięć o tych, którzy swe życie złożyli na ołtarzu polskiej wolności nie zaginęła - przekonuje dyrektor GOK w Łukowej, Wiesława Kubów.

Bogdan Sarnecki, członek Stowarzyszenia Osuchy 44, zapewnia że ścieżka przyrodniczo historyczna w Osuchach to kolejna ważna cegiełka do upamiętnienia bitwy pod Osuchami. - Chcemy by wszystkim, którzy Osuchy odwiedzą przekazać jak najwięcej informacji związanych z Bitwą pod Osuchami, z ofiarą naszych ojców, którzy tu polegli i zainteresować wszystkich historią - podkreśla.

[ZT]40319[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JanJan

3 2

Mulawa już niedługo wróci do Lublina. Przecież niedługo będzie po wyborach. 00:20, 23.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%