Zamknij

1 Maja w Biłgoraju. Na grobie Józefa Dechnika złożono kwiaty (FOTO)

11:08, 01.05.2023 Aktualizacja: 07:54, 02.05.2023
Skomentuj 1 Maja w Biłgoraju. Na grobie Józefa Dechnika złożono kwiaty 1 Maja w Biłgoraju. Na grobie Józefa Dechnika złożono kwiaty

Kilkanaście osób, mieszkańców Biłgoraja zgromadziło się na części wojskowej cmentarza przy ulicy Lubelskiej, by 1 maja złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie Józefa Dechnika, Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraj.

Prawa pracownicze

Był to element uczczenia 1 Maja, czyli Święta Pracy, Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. Wydarzenie zorganizował Rada Powiatowa OPZZ w Biłgoraju oraz struktury Nowej Lewicy w Biłgoraju.

W Wydarzeniu uczestniczył także burmistrz Biłgoraja oraz radny Rady Miasta Tomasz Bednarz. Uczestnicy zapalili także znicze po Pomnikiem Katyńskim i Pomnikiem poświęconym Partyzantom Polskim.

[FOTORELACJA]9084[/FOTORELACJA]

- W skład naszej Rady wchodzi 10 organizacji związkowych. Naszym głównym celem jest walka o warunki pracy i płacy pracowników. Nie ukrywam, że nasze działania są coraz trudniejsze. Firmy prywatne nie chcą dopuścić do powstawania związków zawodowych. A postulaty nasze i pracowników są niezmienne, chodzi o godne wynagrodzenie i poszanowanie pracowniczych praw - zaznacza Zenon Kowalik, przewodniczący Rady Powiatowej OPZZ w Biłgoraju.

Józef Dechnik „dobry komunista”

Uczestnicy 1-majowego spotkania uczcili także osobę i czyn Józefa Dechnika. Józef Dechnik to polski polityk komunistyczny, działacz społeczny, w okresie okupacji niemieckiej członek komunistycznego ruchu oporu. Był posłem na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL I, IV i V kadencji. Uhonorowany tytułem Budowniczy Polski Ludowej. Był jednym z ważniejszych polityków PZPR.

- Z pewnością nie był postacią idealną, bo nikt z nas taką postacią nie jest. Ale nie można przekreślać jego dokonań dla Biłgoraja. Nasze miasto po II wojnie światowej było w ruinie, nie było pracy, wszechobecna bieda i brak perspektyw na rozwój. Zmienił to właśnie Józef Dechnik, który został zapamiętany jako dobry gospodarz - zaznacza Aleksander Bełżek, wiceprzewodniczący Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Biłgoraju.

[ZT]28765[/ZT]

Józef Dechnik „dobry gospodarz”

Wiceprezes Bełżek nie ukrywa, że postać Józefa Dechnika jest kontrowersyjna i różnie oceniana przez historyków ale podkreśla jednocześnie, że był bardzo dobrym gospodarzem, który cieszył się szacunkiem społeczeństwa.

Jego zasługą jest przebudowę kolei relacji Biłgoraj – Zwierzyniec z wąskotorowej na normalnotorową, a w latach 70. powstała przebiegająca przez Biłgoraj szerokotorowa linia kolejowa Katowice - Hrubieszów. Powstało wiele nowych zakładów pracy, m.in. Włosiankarska Spółdzielnia Pracy, Zakłady "Bitra", Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Mewa", czy te związane z branżą budowaną, które dały pracę tysiącom mieszkańców powiatu i okolic - dodaje Bełżek.

Pomnik i jego usunięcie

Za rządów Dechnika jako I sekretarza PZPR w Biłgoraju, w 1968 roku miasto otrzymało tytuł mistrza gospodarności. Gdy Józef Dechnik rozpoczynał swoją działalność, Biłgoraj liczył 12 tys. mieszkańców, kiedy odchodził mieszkało w nim ponad 20 tys. osób. Jego osobę uczczono pomnikiem, który stanął przy głównej ulicy miasta (obok obecnej PSM I stopnia. Do 2019 roku przed pomnikiem odbywały się obchody Święta Pracy, organizowane przez biłgorajskie środowiska lewicowe.

[ZT]32668[/ZT]

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, realizując zapisy tzw. ustawy dekomunizacyjnej, w 2018 roku wydał nakaz likwidacji pomnika. Spotkało się to ze sprzeciwem znacznej części mieszkańców miasta i wielu przedstawicieli władz samorządowych, którzy chcieli pozostawienia monumentu. W obronę obiektu zaangażował się m.in. burmistrz Janusz Rosłan.

Pomnik został zdemontowany w maju 2019 roku. Samorząd Biłgoraja nie zdecydował się jednak na zniszczenie monumentu, został zdeponowany na terenie miasta.

Święto Pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Wprowadziła je, w 1889 roku, II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, czyli strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

JanJan

2 1

Skoro ludzie nie chcą świętować, to powinien to być dzień roboczy.

11:51, 01.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RozsądnieRozsądnie

2 3

Święto Pracy, jej znaczenie jest pojęciem ponadczasowym, ważnym bez względu na systemy polityczne. Godna praca niezbędna dla każdego normalnego człowieka, w każdym kraju.

16:48, 01.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

3 2

Przemiany ,przemiany ,a komunistyczna krew dalej w obiegu

12:10, 02.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LGBTLGBT

4 1

JA Pitole... Do Rosji panowie. Dziady jedne

20:26, 02.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%