Zamknij

Wyjdź z domu, zostań strzelcem. Reaktywują Jednostkę Strzelecką 2046 w Biłgoraju

08:07, 03.11.2022 Aktualizacja: 09:13, 03.11.2022

Związek Strzelecki „Strzelec”, to społeczno - wychowawcza, proobronna organizacja paramilitarna. To patriotyczne stowarzyszenie stawiające sobie za cel kontynuację istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego.

Ruch strzelecki po II wojnie światowej zaczął odradzać się jeszcze w czasie nocy PRL-u. Z taka inicjatywa wystąpił na III Kongresie Konfederacji Polski Niepodległej w 1989 r. jej przewodniczący Leszek Moczulski Powstała wtedy organizacja pod nazwą Związek Strzelecki "Strzelec" Za faktyczne wznowienie działalności można przyjąć zorganizowany w Juszczynie (Beskid Makowski) kurs instruktorsko - medyczny prowadzony przez kpt rez. Włodzimierza Olszewskiego. Powołanego później na stanowisko szefa Wydziału Szkolenia Kwatery Głównej.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Młodzi instruktorzy w dniu 5 sierpnia 1989 roku przybyli do Krakowa gdzie uczestniczyli w Mszy za Ojczyznę na Wawelu. Po mszy nastąpiło w krypcie na Wawelu przy grobie marszałka Józefa Piłsudskiego symboliczne przekazanie „maciejówki” nowemu pokoleniu przystępującemu do walki o niepodległość. W dniu następnym młodzi strzelcy wyruszyli historycznym marszu "Szlakiem Pierwszej Kadrowej" Marsz ten odbywał się jeszcze w asyście mniej lub bardziej tajnej służb podupadającego PRL-u.

Zobacz także: Patronował im będzie generał Rowecki (FOTO)

Przeszkody formalne stawiane przez postkomunistycznych przedstawicieli władz spowodowały, iż formalnie organizacja została zarejestrowana w dniu 13 czerwca 1990 roku. Leszek Moczulski pozostał na stanowisku Komendanta Głównego do 1996 roku. Stanowisko Szefa Sztabu Kwatery Głównej będącej organem wykonawczym stowarzyszenia byli ppłk rez. Stanisław Dronicz, a potem mjr rez. Włodzimierz Olszewski.

W powiecie biłgorajskim, historia „Strzelca” jest bogata i sięga czasów międzywojennych. Reaktywacja działalności nastąpiła w 2012 roku. Organizacja działała bardzo prężnie, a w roku 2016 Jednostka Strzelecka 2046 w Biłgoraju, otrzymała imię gen. Stefana „Grota” Roweckiego. W ostatnich latach, działalność Strzelca na terenie Ziemi Biłgorajskiej była w zawieszeniu. To się jednak zmieni.

Zobacz także: STRZELEC wraca na Ziemię Biłgorajską

Jak informuje st. strzelec ZS Artur Gmyz, działająca od 2012 roku Jednostka Strzelecka 2046 w Biłgoraju po kilkuletniej przerwie, z dniem 1.12.2022 rok wznawia działalność. Więcej informacji o rekrutacji uzyskać można piszą e-mail na adres [email protected] lub pod numerem telefonu 782 305 479.

Wyjdź z domu, zostań strzelcem!

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%