11 września 2022 roku, w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z przedstawicielami zawodów prawniczych. Biłgoraj odwiedzili zawodowi sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, a także profesorowie UMCS. W tym m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.
Podczas wydarzenia rozmawiano o prawach człowieka oraz o tym, że wszyscy jesteśmy wobec prawa równi. Była możliwość bezpośrednich pytań do sędziów i prokuratorów. Gościem specjalnym był sędzia Piotr Gąciarek. Krótki wykład wygłosi prof. Sławomir Patyra, prodziekan, wybitny konstytucjonalista.
Moderatorem dyskusji była prof. Katarzyna Dudka, kierowniczka Katedry Prawa Karnego. W dyskusji udział wzięli sędziny Beata Górna - Gielara, Agnieszka Straub - Cegiełko, Anna Rybicka - Hałabis, Beata Błotnik oraz Prokuratorzy Małgorzata Duszyńska i Mariusz Kowal. Mecenasi Krzysztof Sokołowski i Paweł Cegiełko.
-W lecie mieliśmy gościć w Biłgoraju wydarzenie pn. „Tour de konstytucja”. Jedynak termin ten zbiegł się w czasie ze świętem religijnym, które uroczyście celebrowane było przez wielu mieszkańców miasta. Nie chcieliśmy tworzyć niepotrzebnego zamieszania. „Tour de konstytucja” przeniesiony został do Lublina - zaznacza Artur Bara, współorganizator wydarzenia.
-Za to dziś w Biłgoraju dziś mieliśmy wydarzenie pn. Równi wobec prawa”, które w nieco innej formule poruszało istotne zagadnienia związane z władzą sądowniczą i stanowieniem prawa - dodaje Bara.
Profesor Sławomir Patyra , wyjaśnia istotę spotkania: -Te spotkania służą temu, byśmy mogli rozmawiać wspólnie o najważniejszych kwestiach ustrojowych. Może na co dzień nie zajmują nas one tak, jak inne sprawy dnia codziennego, ale przychodzi taki czas, że społeczeństwo obywatelskie powinno poświęcić mu czas. Chodzi o dyskusję nad dobrem wspólnym, nad tworzeniem i rozwojem Rzeczpospolitej, a jednym z elementów siły państwa jest silne i dobrze uchwalone prawo.
-Hasło równi wobec prawa jest sensem naszego funkcjonowania jako społeczeństwa. Jeżeli przyjęliśmy, że chcemy być społeczeństwem demokratycznym to zasada równości wobec prawa jest fundamentem budowania zaufania wobec instytucji państwa i tego co dla człowieka jest najważniejsze - poczucie bezpieczeństwa. Wprowadzenie tej zasady w życie daje obywatelom tę gwarancję, że niezależnie od tego kim są, jakie mają poglądy będą traktowani na równi z pozostałymi osobami, a więc sprawiedliwie zgonie z prawem - dodaje prof. Patyra.
Jak zauważa adwokat Krzysztof Sokołowski, prawnicy zaniedbali kontakt ze społeczeństwem. -To do nas coraz bardziej dociera, staliśmy się jakąś hermetyczną grupą, która ma wiedzę i tą wiedzą nie umie się dzielić ze społeczeństwem. Chcemy z tą wiedza wychodzić do ludzi. Każdy człowiek musi mieć świadomość i umiejętniej zidentyfikowania problemu, by prosić o jego rozwiązanie. My też podczas spotkań mówimy o sprawach publicznych, o tym co dzieje się w kraju, a więc o dobrze wspólnym - dodaje.
Spotkanie odbyło się w sali kameralnej BCK, uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób. Rozpoczeła je dyskusja wywołana przez przedstawicieli inicjatywy Biłgoraj broni swego lasu.
Logan20:40, 11.09.2022
Jeżeli ogarnięta wojna Ukraina,gdzie największą elektrownia atomowa,zajęta jest przez Rosjan,będzie nam dostarczać prąd,pomyślcie,w jakiej ruinie musi być energetyka w tej cudownie rządzonej przez pisiorow Polsce i jak te pisiory muszą klamac na temat węgla itp....
tubylec07:00, 12.09.2022
,,Równi wobec prawa '' a może bardziej chodzi tym ludziom by nadal byli ,,równi i równiejsi''?
..16:14, 12.09.2022
Właśnie po to są takie spotkania, aby zrozumieć na czym to polega i dlaczego jest tak ważne.
07:30, 12.09.2022
Chyba ponad prawem
warto było posłuchać10:27, 12.09.2022
Pisowcy powinni tego wysłuchać, może klapki na oczy by im spadły. No ale bali się przyjść, bo może by pracę stracili.
nick10:29, 12.09.2022
Kraśko,Najsztub,Cimoszewicz
obiektywnie11:51, 12.09.2022
Równość wobec prawa- to jednakowa odpowiedzialność i sprawiedliwe wyroki bez względu na to czy ktoś jest bezpartyjny czy należący do takiej czy innej opcji politycznej. Sądy powinny być bezstronne, apolityczne. Błędem jest obsadzenie osoby zaangażowanej politycznie osoby na dwóch stanowiskach. Prokurator generalny i minister sprawiedliwości to powinny być dwie odrębne instytucje.
R14:28, 12.09.2022
równi wobec prawa, a na sali siedzą włodarze urzędu w którym nie traktuję się ludzi równo wobec prawa?
nawet w SKO to stwierdzili
Volks06:48, 13.09.2022
Dalej plucie na własny kraj. Przyjdzie walec i wszystkich zrówna
Autorytety06:51, 13.09.2022
Jeśli przy stole ekspertów od prawa siedzi były esbek, to ja dziękuję za Wasze Towarzysze wykłady !
P.S06:57, 13.09.2022
wśród słuchaczy brawo bije były szef służby bezpieczeństwa w Komendzie Powiatowej Milicji Obywatelskiej w Biłgoraju. Zgroza !!!
esbek10:09, 13.09.2022
Myślę, że esbek wie aż za dobrze, co znaczy dyktatura ciemniaków.
Wielu z tych co uwierzyli, że nastał czas miernot, czyli ich czas, powinni podziękować esbekom za to, że milczeli, chociaż powinni mówić.
Nawrocki: potrzebujemy centrów deportacji, nie
Kibole za kibolem, ale Polska to nie miejsce dla jednego z nich na funkcji prezydenta. Wybór Nawrockiego byłby katastrofą dla naszego kraju.
normalny
08:52, 2025-05-24
Samorządowcy za Trzaskowskim. Konferencja
W debacie: kibolski styl agresywny i zero skruchy na temat skandalicznej przeszłości u Nawrockiego i zrównoważony, kulturalny Trzaskowski. Powinien wygrać Trzaskowski.
z obserwacji
08:46, 2025-05-24
Samorządowcy za Trzaskowskim. Konferencja
To Dec jest z platformy
07:09, 2025-05-24
Nawrocki: potrzebujemy centrów deportacji, nie
Mieliśmy Chrobrego mamy Nawrockiego
Kibic
07:02, 2025-05-24
2 0
Glapiński powiedział, że WUNGLA nie zabraknie. Czy można mu wierzyć ?