Jednemu z Twoich pracowników już wkrótce urodzi się dziecko? Przeczytaj ten tekst, by poznać najważniejsze zasady dotyczące urlopu ojcowskiego.
Komu przysługuje urlop ojcowski?
Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę ojcu po urodzeniu się lub przysposobieniu dziecka. Pracownik może skorzystać z urlopu ojcowskiego bez względu na typ umowy, który wiąże go z pracodawcą. Ten rodzaj urlopu przysługuje więc zarówno pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, jak i tym, którzy podpisali umowę na czas określony lub na okres próbny. Znaczenia nie ma również wymiar umowy – ojcowie pracujący na część etatu mają prawo do urlopu w pełnym wymiarze.
Co więcej, urlop ojcowski przyznaje się bez względu na sytuację zawodową matki dziecka. Nie ma prawnych przeszkód do wykorzystania go równocześnie z urlopem macierzyńskim – świeżo upieczeni rodzice często wybierają zresztą tę opcję. Urlop ojcowski przysługuje też w przypadku, gdy matka dziecka jest osobą bezrobotną i sama nie korzysta z prawa do urlopu macierzyńskiego.
Ile trwa urlop ojcowski i kiedy można go wykorzystać?
Świeżo upieczonym ojcom przysługuje urlop w wymiarze dwóch tygodni. Istnieje możliwość rozłożenia urlopu na dwie równe części – po 7 dni każda. Z urlopu ojcowskiego należy skorzystać przed upływem 12 miesięcy od narodzin dziecka lub od uprawomocnienia się postanowienia sądu opiekuńczego o przysposobieniu dziecka.
Chcesz stworzyć ogłoszenie o pracę, które przyciągnie uwagę specjalistów? Oferta dla firm obejmująca publikację ogłoszenia w rozpoznawalnych serwisach jest właśnie dla Ciebie!
Ile wynosi wynagrodzenie za urlop ojcowski?
W czasie urlopu ojcowskiego pracownik pobiera zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy. Aby poznać podstawę wymiaru zasiłku, należy obliczyć przeciętne wynagrodzenie miesięczne za okres obejmujący ostatnie 12 miesięcy.
Wniosek o urlop ojcowski
By wykorzystać swoje prawo do urlopu ojcowskiego, pracownik musi przedstawić pracodawcy wniosek w formie pisemnej. Można zrobić to za pośrednictwem tradycyjnego pisma papierowego lub skorzystać z drogi elektronicznej. Stosowny wniosek musi być złożony nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu ojcowskiego. Zgodnie z prawem, pracodawca nie ma prawa odrzucić poprawnie złożonego wniosku.
Chcesz zgłębić swoją wiedzę z zakresu prawa pracy, procesów rekrutacyjnych oraz zarządzania pracownikami? Zapoznaj się z poradnikiem dla pracodawców, który znajdziesz pod adresem https://dlafirm.pracuj.pl/blog!
Ochrona pracownika na urlopie ojcowskim
Pracownik przebywający na urlopie ojcowskim jest prawnie chroniony. Dla pracodawcy oznacza to, że w okresie rozpoczynającym się od dnia, w którym pracownik złożył wniosek o urlop ojcowski, i trwającym do dnia, w którym pracownik zakończył urlop, niezgodne z prawem (poza szczególnymi przypadkami) jest:
inicjowanie działań mających na celu wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę z danym pracownikiem,
wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę.
Zgodnie z kodeksem pracy, po powrocie z urlopu ojcowskiego pracodawca musi zapewnić pracownikowi dalszą pracę na tym samym stanowisku, które ten piastował przed złożeniem wniosku o urlop. W przypadku, gdy jest to niemożliwe, pracodawca powinien zapewnić stanowisko równorzędne oraz warunki pracy, które nie będą mniej korzystne niż te, które obowiązywałyby w sytuacji, gdyby pracownik nie zdecydował się na skorzystanie z urlopu ojcowskiego.