Zamknij

Dofinansowanie do fotowoltaiki. Z jakich programów skorzystać?

10:09, 31.08.2023 Aktualizacja: 10:09, 31.08.2023

Z powodu rosnących cen energii elektrycznej coraz więcej osób decyduje się zainwestować w fotowoltaikę. Dzięki programom dofinansowania fotowoltaiki, koszt takiej inwestycji wcale nie musi być wysoki.

Panele fotowoltaiczne zamieniają bezpośrednio energię słoneczną na prąd, dzięki czemu można znacznie zaoszczędzić na wydatkach na prąd. Uzyskany prąd wystarczy na zasilenie domowych sprzętów, a także ogrzanie mieszkania czy wody. Dodatkowo fotowoltaika to też świetny sposób na to, aby zadbać o ochronę środowiska na co dzień, korzystając ze źródeł energii odnawialnej, a jednocześnie zapewniając sobie niezależność energetyczną. Panele fotowoltaiczne mogą być zainstalowane na dachach budynków mieszkalnych, na garażach, ale też np. w ogrodzie. Ważne jest tylko to, aby były wystawione bezpośrednio na działanie słońca. Fotowoltaika to inwestycja, którą warto ponieść, zwłaszcza, że wydatek szybko się zwróci. Koszty poniesione na termomodernizację budynku można też odliczyć od podatku PIT. Wystarczy być właścicielem lub współwłaścicielem istniejącej nieruchomości. Na fotowoltaikę łatwo też uzyskać dofinansowanie, dzięki czemu koszt jej zamontowania nie będzie duży.

Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

O dofinansowanie do fotowoltaiki można się ubiegać korzystając z funduszy różnych programów. Obecnie oferowane są takie programy jak np. Program Czyste Powietrze, w ramach którego możliwe jest otrzymanie dofinansowania zarówno na panele fotowoltaiczne, jak i np. wymianę pieca czy ocieplenie budynku .Korzystać z tego programu mogą jednak jedynie osoby, które planują termomodernizację czy np. wymianę starego pieca na ekologiczne źródła energii. Program nie obejmuje nowych mieszkań czy domów. Kwota dofinansowania zależy od dochodu gospodarstwa domowego. Kolejny program, z którego można skorzystać to Mój Prąd 5.0. Program obejmuje zarówno dofinansowanie samej fotowoltaiki, jak i dodatkowych urządzeń i mogą z niego skorzystać gospodarstwa domowe, które wytwarzaną energię elektryczną będą przeznaczać na własne potrzeby. Osoby zakwalifikowane do programu będą mogły uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki w formie bezzwrotnej dotacji. Od niedawna na dofinansowanie fotowoltaiki mogą również liczyć spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe uzyskując nawet do 50% zwrotu kosztów inwestycji w fotowoltaikę. Program obejmuje zarówno nową instalację, jak i modernizację istniejącej już instalacji, a także inwestycję np. w magazyny energii czy pompy ciepła. Dofinansowanie do fotowoltaiki oferuje też Unia Europejska. W ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki czy programu Infrastruktura, Klimat, Środowisko można uzyskać wsparcie związane z zakupem paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. O dofinansowanie mogą się ubiegać przedsiębiorcy, a także samorządy terytorialne czy instytucje kultury. Mieszkając na obszarze wiejskim można z kolei skorzystać z programu Agroenergia. Program polega na bezzwrotnych dotacjach lub niskooprocentowanych pożyczkach. Osoby prowadzące działalność rolniczą mogą skorzystać z programu Energia dla wsi, który oferuje bezzwrotną dotację na fotowoltaikę, a właścicielom gospodarstw rolnych, którzy zakupili instalacje z własnych środków, przysługuje odliczana od podatku rolnego ulga w wysokości 25% kosztów inwestycji. Uzyskanie środków z programów dofinansowania do fotowoltaiki pozwoli uzyskać szybszy zwrot z inwestycji, warto więc jak najszybciej złożyć wniosek w interesującym nas programie.

(Artykuł promocyjny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%