Harmonogram i zmiany w egzaminie
W 2025 roku egzamin zostanie przeprowadzony według nieco zmienionego harmonogramu. Pierwszego dnia, we wtorek 13 maja, uczniowie zmierzą się z testem z języka polskiego. Kolejny dzień, w środę 14 maja, przeznaczony jest na egzamin z matematyki, natomiast w czwartek 15 maja uczniowie napiszą test z języka obcego.
[FOTORELACJANOWA]13147[/FOTORELACJANOWA]
Ważną zmianą w porównaniu do poprzednich lat jest wydłużenie czasu trwania egzaminów. Test z języka polskiego będzie trwał 150 minut (wcześniej 120 minut), z matematyki 125 minut (wcześniej 100 minut), a z języka obcego 110 minut (wcześniej 90 minut). Dzięki temu uczniowie będą mieli więcej czasu na rozwiązanie zadań, co ma pomóc im w dokładniejszym wykazaniu swoich umiejętności.
Forma i zakres testów
Egzamin z języka polskiego w 2025 roku składa się z części zamkniętej i otwartej. Pierwsza część koncentruje się na analizie tekstu – uczniowie będą musieli interpretować fragmenty literackie i nieliterackie, zwracając uwagę na poprawność gramatyczną, ortograficzną oraz stylistyczną. Zadania będą wymagały od nich m.in. znajomości frazeologizmów, zasad interpunkcji i poprawnej interpretacji tekstu.
Druga część egzaminu to napisanie pracy pisemnej - może to być rozprawka, opowiadanie lub inny rodzaj wypowiedzi argumentacyjnej lub twórczej. To istotny element sprawdzający umiejętność wyrażania myśli na piśmie i zastosowania wiedzy językowej w praktyce.
Podobny schemat obowiązuje podczas egzaminu z matematyki i języka obcego, choć ich zadania mają odmienną formę i stopień trudności. Egzamin z matematyki obejmuje zadania zarówno zamknięte, jak i otwarte, skupiające się na umiejętności rozwiązywania problemów i stosowania matematyki w praktyce. Test z języka obcego będzie sprawdzał znajomość słownictwa, gramatyki oraz umiejętność rozumienia tekstu.
[ZT]52513[/ZT]
Wyniki i znaczenie egzaminu
Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną opublikowane w pierwszym tygodniu lipca 2025 roku. Przy rekrutacji do szkół średnich, uczniowie będą mogli uzyskać maksymalnie 200 punktów - 100 punktów za wynik z egzaminu, a kolejne 100 punktów za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i osiągnięcia w konkursach przedmiotowych.
Tak więc, oprócz wyników z egzaminu, brane będą pod uwagę także oceny ze świadectwa i sukcesy w konkursach, co daje uczniom szansę na lepszy start w kolejnej edukacyjnej fazie.
"Kawa z Obajtkiem" w Biłgoraju i Aleksandrowie
Siedzi sobie *%#)!& z PO w urzędzie i hejtuje na PiS zamiast zająć się swoją pracą.
x
12:26, 2025-05-13
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
W takim razie niech Urząd Marszałkowski ( z wysokimi zarobkami ludzi PiS jw.) niech sfinansuje ten budynek na potrzeby muzeum, byłby to dobry uczynek.
W takim razie
12:06, 2025-05-13
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
556 tys. złotych rocznie -to zarobki szefa jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego . Taka pensja na samorządowej posadzie , a jej zastępca 213 tys. Ludzie , jak sprytnie nas ogrywają . Gdzie elementarna uczciwość ??? Pól miliona w rok. Dodam, że w urzędzie Marszałkowskim rządzi PiS.
sa tacy , co kupią n
11:53, 2025-05-13
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
Czyżby Renata popierała pomysł wydania mega kasy dla pazernego właściciela?
???
11:02, 2025-05-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz