Zamknij

25-lecie Katolickiego Liceum w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 15:55, 28.09.2024 Aktualizacja: 17:08, 28.09.2024
Skomentuj 25-lecie Katolickiego Liceum w Biłgoraju 25-lecie Katolickiego Liceum w Biłgoraju
  • Dwóch biskupów, byli i obecni prefekci, nauczyciele oraz absolwenci i uczniowie, a także zaproszeni goście wśród nich samorządowcy, przedstawiciele kuratorium i dyrektorzy placówek oświatowych. Do tego uroczysta Msza święta, część artystyczna, okolicznościowe wystąpienia, część artystyczna i zwiedzanie szkoły oraz przybliżenie jej historii.

  • Tak Katolickie Liceum świętowało jubileusz 25-lecia działalności.

Jubileusze celebracje odbyły się 28 września 2024 roku i rozpoczęły Mszą świętą, której przewodniczył biskup Marian Rojek, a w koncelebrze obecny był biskup senior Jan Śrutwa.

[FOTORELACJANOWA]11923[/FOTORELACJANOWA]

- Jubileusz zawsze jest taką okolicznością która zaprasza do tego, żeby się przyglądnąć temu, gdzie jesteśmy, w jakim stanie jesteśmy, czym żyjemy, ale równocześnie także przyglądnąć się temu, co było. A więc tutaj ta dzisiejsza uroczystość zachęca nas do tego, byśmy spojrzeli na tych, którzy stoją u początku tej szkoły, tych wszystkich, którzy całym sercem, swoim talentem wkładali wszystko, co najpiękniejsze właśnie w piękne oblicze tej szkoły - mówił biskup Rojek.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju powstało w 1999 roku. Wówczas w czerwcu, podczas pielgrzymki do Ojczyzny, Jan Paweł II odwiedził Diecezję Zamojsko - Lubaczowską, a szkoła stała się wotum wdzięczności dla Ojca Świętego za Jego wielki pontyfikat i wizytę na zamojskiej ziemi. Placówka powstała z inicjatywy prywatnej spółki "Credo", której właścicielami byli Barbara i Bogdan Serafin oraz Mirosław Tujak.

Rozpoczynając funkcjonowanie szkoły, nauczyciele  wraz z uczniami i ich rodzicami udali się do Ojca Świętego. Na specjalnej audiencji w Castel Gandolfo założyciele szkoły wręczyli Papieżowi tarczę nowopowstałej placówki, a Jan Paweł II udzielił wszystkim błogosławieństwa i ofiarował szkole pamiątkowy medal wybity z okazji rocznicy pontyfikatu. Od początku swego funkcjonowania szkoła nosi imię Jana Pawła II.

Ojcem - założycielem szkoły katolickiej w Biłgoraju był biskup Jan Śrutwa. Pierwszym dyrektorem placówki został ks. dziekan Jan Maksim, a funkcję jego zastępcy pełniła do 2005 roku Barbara Serafin.

[ZT]44107[/ZT]

- Cieszymy się, że w tych trudnych czasach nasza szkoła, jak wiele innych szkół katolickich w naszym kraju, proponuje te wartości dla których wielu może już polityków czy też obywateli tracą na wartości. Cieszymy się, że wielu z młodych ludzi wybiera szkołę, która ma właśnie katolickie korzenie - podkreśla ks. Witold Batycki, dyrektor KLO w Biłgoraju.

Po Mszy świętej odbyły się wystąpienia zaproszonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele poseł Małgorzaty Gromadzkiej, wicestarosta Beata Strzałka, burmistrz Wojciech Gleń, wójt Dariusz Świerczyński, dyrektorzy szkół średnich i placówek oświatowych z terenu Biłgoraja oraz przedstawiciele lubelskiego Kuratorium.

[ZT]46256[/ZT]

W części artystycznej uczniowie "Katolika" i jego nauczyciele przybliżyli historię placówki, jej osiągnięcia i dokonania. Całość opatrzona została cytatami z nauczania św. Jana Pawła II i piosenkami. Goście zwiedzili także szkołę, gdzie przygotowano wystawy zdjęć oraz kroniki szkolne.

Od początku swego istnienia szkoła mieści się przy parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Budynek ten został wzniesiony w latach 80-tych XX wieku, gdy proboszczem parafii był ks. Florian Fornal. Na początku funkcjonowania szkoły pierwsze lekcje odbywały się w dawnym domu katechetycznym. Wraz z rosnącą liczbą uczniów zwiększały się potrzeby lokalowe. Szkoła wykorzystywała każdą wolną przestrzeń domu parafialnego oraz plebanii.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Z dawnej kotłowni powstała sala lekcyjna (przekształcona potem na salkę gimnastyczną i siłownię). Pralnia została zaadaptowana na pokój nauczycielski, a z czterech garaży powstała kolejna, duża sala lekcyjna i nowa kotłownia. W 2009 roku pod tarasem plebanii zostały dobudowane i oddane do użytku nowe sanitariaty. Ze względu na stale rosnącą liczbę zainteresowanych nauką w KLO i chęcią stworzenia dobrych warunków do nauki i pracy ks. dyr. Witold Batycki podjął decyzję o rozbudowie szkoły.

22 września 2010 roku w obecności ordynariusza Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej ks. bp Wacława Depo miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego, a następnie rozpoczęto prace budowlane. 23 października 2013 roku ks. bp Marian Rojek poświęcił dobudowane skrzydło szkoły. W nowej części są 4 nowoczesne pracownie, winda, obszerny hol, kąciki wypoczynku, biblioteka i łazienki. Dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa w 2023 roku,w ramach programu “Inwestycje w oświacie” szkoła pozyskała 3 nowe pomieszczenia, w których od września 2024 są: siłownia, gabinet psychologa i pedagoga oraz aula.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%