W dniach 16 – 22 września br. młodzież RCEZ przeżyła niezapomnianą przygodę podczas wycieczki po malowniczych Włoszech. Przyroda, historia i kultura połączyły się, by stworzyć wyjątkowe doznania dla naszych uczniów.
Pierwszym przystankiem podróży była nadmorska miejscowość pod Wenecją, gdzie cały dzień upłynął wycieczkowiczom na plażowaniu i kąpielach w morzu Adriatyckim. Był to fantastyczny relaks i odpoczynek po całonocnej podróży.
Następnego dnia uczniowie udali się na zwiedzanie Wenecji i Padwy. Do Wenecji dopłynęli tramwajem wodnym do Placu św. Marka. Spacerując urokliwymi uliczkami podziwiali zabytki Wenecji: Most Westchnień, Most Rialto, Pałac Dożów i Bazylikę św. Marka. Następnie młodzież przejechała do Padwy. Tu odwiedziła Bazylikę św. Antoniego, przeszła na Uniwersytet - drugą najstarszą uczelnię we Włoszech. Dzień zakończył się przejazdem do Toskanii, w okolice Florencji.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"9605"}
Kolejny dzień to zwiedzanie Pizy - Placu Cudów, Krzywej Wieży, Katedry i Baptysterium. Następnie przejazd do Florencji - stolicy Toskanii, miasta sztuki i kultury. Wizyta na Moście Złotników, przystanek przy budynku, w którym mieszkał Michał Anioł, kościół Dantego i dom, w którym urodził się Dante Alighieri, spacer przy kościele św. Krzyża, to wstęp do tego, by wreszcie, malowniczymi uliczkami przejść pod Katedrę Santa Maria del Fiore, zwanej przez Włochów II Duomo. To historia i sztuka, to kultura i reprezentacja piękna. Jej majestat i potęga wywarły na wszystkich ogromne wrażenie.
Następnego dnia, po śniadaniu uczestnicy wyjazdu udali się przepiękną malowniczą trasą na wzgórze Monte Cassino. Zwiedzano salę pamięci bitwy o Monte Cassino i cmentarz żołnierzy Polskich. Uczczono cześć i pamięć bohaterów zapalając znicze w imieniu całej społeczności szkolnej.
Następnie wszyscy przejechali do Rzymu i udali się na zwiedzanie Watykanu. Wrażenia z wizyty w Bazylice św. Piotra były nie do opisania, widok na plac św. Piotra pozostanie na długo w pamięci uczniów. Był też czas na chwilę zadumy i modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II.
::addons{"type":"facebook-encouragement"}
Ostatni dzień pobytu to wizyta w Wiecznym Mieście. Rzym powitał wszystkich przepiękną pogodą, bogactwem zabytków historii, kultury i sztuki. Młodzież zwiedzała Rzym antyczny z Colosseum, Forum Romanum, Łukiem Triumfalnym. Podziwiano Fora Cesarskie z kolumną Trajana, Plac Wenecki, Plac Navona, Fontannę di Trevi, Panteon, plac i schody hiszpańskie. W stolicy Włoch grupa spędziła cały dzień. Dodatkową atrakcją był przejazd rzymskim metrem.
Zmęczeni, ale bogatsi w wiedzę i doświadczenia uczniowie udali się w drogę powrotną do Polski.
Podczas tej wycieczki nie tylko odkrywano bogactwo historii i kultury Włoch, ale także pogłębiano więzi między sobą jako grupą. Młodzież była świadkiem niezwykłych miejsc i przeżyła chwile, które pozostaną w pamięci na zawsze.
::news{"type":"see-also","item":"36117"}
Wyjazd do Włoch był prawdziwą lekcją życia i historii. Podczas całej podróży uczestnicy wycieczki mieli zapewnioną opiekę doświadczonego pilota, a w każdym ze zwiedzanych miejsc towarzyszyli im lokalni przewodnicy, którzy w sposób bardzo ciekawy i fachowy opowiadali o odwiedzanych miejscach.
Dziękujemy Piotrowi Toczkowi, właścicielowi biura podróży Master Tur z Krakowa, w porozumieniu z którym zrealizowano ten fantastyczny wyjazd.
Na szczególne podziękowania zasługuje również Daria Plachotnia, pilotka grupy.
Agnieszka Oleszczak - Bryła
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Absolutorium dla Zarządu Powiatu Biłgorajskiego
aaa... ta przekupka znowu tylko ja, ja, ja to ja wszystko zrobiłam ! Rzygać się chce jak to słyszę i widzę
obrzydliwe
11:23, 2026-06-25
Absolutorium dla Zarządu Powiatu Biłgorajskiego
Merytoryczne Pani Socha , koleżanki i koledzy jak najbardziej zagłosowali za, natomiast wstrzymanie się i przeciw to głosowanie tak naprawdę wbrew sobie, przecież podnosiliście ręce za inwestycjami , to co się nagle stało??? I to tłumaczenie bo wszystko wina PISu Panie Darku , kiepski argument.
Mieszkaniec
23:05, 2026-06-24
Absolutorium dla Zarządu Powiatu Biłgorajskiego
a ja mam inne zdanie, jest ok, może jakieś uprzedzenia ktoś ma
w porządku
20:36, 2026-06-24
Absolutorium dla Zarządu Powiatu Biłgorajskiego
Bardzo kompetentne te kobietki z opozycji, spełniają swoją rolę, wreszcie ktoś kontroluje, . Odnoszą sie kulturalnie, ale sa przycinane. One nie mają czterech radców do podpowiedzi.
Stop
19:43, 2026-06-24