21 czerwca 2023 roku, odbyła się wizyta młodzieżowej grupy ds. dialogu kulturalnego do Krainy Rumianku w Podedwórzu. Było to nie tylko niezapomniane doświadczenie, ale także doskonała okazją do zgłębienia wiedzy i odkrywania dobrych praktyk kulturalnych.
Podczas naszego pobytu, uczestnicy byli świadkami wielu dobrych praktyk społecznych, kulturalnych i wszystko dzięki współpracy międzysektorowej i chęci ludzi do działania.
Ważnym aspektem wizyty było spotkanie z prezesem stowarzyszenia Kraina Rumianku, Gabrielą Bilkiewicz, które pozwoliło na poznanie historii powstania stowarzyszenia oraz sposobu, w jaki zaangażowani mieszkańcy przyczyniają się do rozwoju społeczności. Następnie, była okazja zobaczyć jak działają różne pracownie i warsztaty rękodzieła, np. warsztaty mydlarskie pozwoliły nam poznać tradycyjne metody wytwarzania mydeł oraz zrozumieć znaczenie i wykorzystanie naturalnych składników również warsztaty dotyczące tradycji lokalnych w tym kulinarnych, obrzędowych.
[FOTORELACJA]9338[/FOTORELACJA]
Następnie podczas zwiedzania zielarni i ogrodu, uczestnicy odkryli kolejny aspekt dobrych praktyk kulturalnych. Możliwość zapoznania się z różnymi ziołami i roślinami leczniczymi oraz ich zastosowaniem pozwoliła zrozumieć i docenić wartość naturalnych zasobów i tradycyjnych metod leczenia. Warto również wspomnieć o współpracy stowarzyszenia Kraina Rumianku z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.
Ta inicjatywa lokalna jest przykładem dobrej praktyki kulturalnej, gdzie instytucje edukacyjne współpracują z lokalnymi społecznościami, aby wymieniać wiedzę i doświadczenia oraz przyczyniać się do rozwoju lokalnego i krzewienia lokalnej tradycji i kultury. Ta współpraca umożliwia wykorzystanie naukowych badań i ekspertyzy w praktyce, przyczyniając się do innowacji i doskonalenia działań społecznych.
Podczas wizyty była okazja zapoznać się z prezentacjami i filmami, które ukazywały różne działania podejmowane przez Krainę Rumianku. Te materiały pokazały nam szeroki zakres działań społecznych i edukacyjnych prowadzonych przez stowarzyszenie. Byliśmy świadkami, jakich rezultatów można dokonać poprzez angażowanie lokalnej społeczności, tworzenie wartościowych doświadczeń i promowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
Warto podkreślić, że Kraina Rumianku nie tylko przekazuje wiedzę i doświadczenie, ale również inspiruje i angażuje ludzi w działania społeczne. Ich aktywność obywatelska stanowi doskonały przykład dla innych społeczności, zachęcając do podejmowania działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, tworzenia innowacyjnych projektów oraz rozwijania wartościowego turystyki lokalnej.
Podsumowując, wizyta w Krainie Rumianku była nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale również do zobaczenia i doświadczenia dobrych praktyk kulturalnych. Wizyta była inspirująca i pouczająca, pokazując jak społeczność może angażować się w działania obywatelskie i jaki może mieć wpływ na rozwój kultury lokalnej, w której aktywnie zaangażowane są wszystkie grupy, szczególnie ludzie młodzi.
Wizyta odbyła się w ramach Projektu "Jesteśmy młodzi - o kulturę nam chodzi" współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2001 - 2030.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz