Grupa młodzieżowych liderów z Korytkowa Dużego w procesie konsultacji przeprowadzonych w swoim środowisku dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową z Korytkowa Dużego dostała informację zwrotną od grupy rówieśniczej nt. tego co jest dla nich - jako ludzi młodych - ważnych tematem, problemem społecznym?
Odpowiedź nie była zaskakująca ponieważ młodzież myśląc o przyszłości wskazała, iż idea ekologicznej odpowiedzialności była najważniejszym wyznawanie i zagadnieniem do podjęcia. Młodzi ludzie postanowili wykorzystać swoją kreatywność do stworzenia ekologicznej inicjatywy, która nie tylko miała za zadanie edukować, ale także przyciągać uwagę i inspirować społeczność lokalną.
[FOTORELACJA]9139[/FOTORELACJA]
Pierwszym etapem inicjatywy było zorganizowanie przyszkolnego skalniaka, w którym zostały zasadzone kwiaty. To nie tylko dodatkowa ozdoba dla szkoły, ale również sposób na zwiększenie zielonych przestrzeni w okolicy. Uczniowie nie tylko zaangażowali się w sadzenie roślin, ale również przejęli odpowiedzialność za ich pielęgnację. Dzięki temu, teren szkoły stał się przyjemniejszy dla wszystkich.
21 kwietnia cała społeczność szkolna pod opieką wychowawców przystąpiła do sprzątania pobliskiego lasu, terenu wokół szkoły, otoczenia kościoła i poboczy dróg w Korytkowie Dużym. To nie tylko pomogło oczyścić przestrzeń publiczną, ale również uświadomiło uczniom problem związany z brakiem odpowiedniej dbałości o środowisko.
Nie zapominając o "Dniu Ziemi", młodzi mieszkańcy Korytkowa Dużego zorganizowali obchody, które miały na celu edukację i promowanie idei ekologicznych. Uczniowie klasy trzeciej wystąpili w przedstawieniu pt. "Sprzątanie na polanie", które miało na celu przekazanie przesłania dotyczącego dbałości o środowisko naturalne.
Kolejnym punktem programu był "Pokaz mody ekologicznej", w którym uczestnicy mieli okazję zaprezentować ubrania wykonane z materiałów wtórnych, promując ideę recyklingu i świadomego korzystania z zasobów. Wszyscy zostali nagrodzeni, aby podkreślić ich zaangażowanie i wkład w inicjatywę. Na zakończenie odbył się "Quiz wiedzy ekologicznej", w którym brały udział trzy drużyny. Zwycięska drużyna została nagrodzona upominkami, co dodatkowo wzmocniło motywację do pogłębiania wiedzy na temat ochrony środowiska.
Działania młodzieży z Korytkowa Dużego to doskonały przykład, jak partycypacja obywatelska, kreatywność i ekologia mogą się wzajemnie uzupełniać. Ich inicjatywa nie tylko skupia uwagę na problemach ekologicznych, ale także buduje więzi społeczne i angażowanie.
Wreszcie, zaangażowanie młodzieży w działania lokalne jest inwestycją w przyszłość społeczności. Młodzi ludzie są liderami jutra, a kształtowanie ich świadomości ekologicznej i partycypacji obywatelskiej jest kluczowe dla stworzenia lepszej przyszłości. Im wcześniej zaangażujemy młodych ludzi w działania lokalne, tym większe szanse na to, że będą oni kontynuować tę pracę w przyszłości i przyczyniać się do budowania lepszej przyszłości.
Inicjatywa odbyła się w ramach Projektu "Jesteśmy młodzi - o kulturę nam chodzi" współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2001 - 2030.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz