Wernisaż wystawy fotografii Janusza Jarosławskiego „Oręż Bohaterów Niepodległej” połączony z interaktywnym wykładem - to elementy „Gawędy o Niepodległej”, która trwa w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.
-Dziś możemy świętować 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów, nasza Ojczyzna odzyskała suwerenność. To był proces, na który składała się podstawowa pięciu pokoleń naszych przodków, to narodowe powstania, to kultywowanie polskiej tradycji, kultury i języka. O tym wszystkim chcemy rozmawiać z uczniami szkół średnich. Naszym przewodnikiem jest Janusz Jarosławski - wyjaśnia dyrektor MZB w Biłgoraju, Marek Majewski.
Janusz Jarosławski to biłgorajanin, polski pisarz, publicysta, działacz społeczny, ekspert historyczny, znawca i kolekcjoner broni białej, fotograf, autor oraz współautor artykułów i książek poświęconych tematyce historycznej. W sferze jego zainteresowań znajduje się historia wojen i wojskowości, konflikt polsko - bolszewicki, a także Wojsko Polskie w okresie II RP.
Jarosławski to także miłośnik broni białej, od wielu lat zajmujący się popularyzacją wiedzy o polskiej broni białej. Współorganizator lekcji żywej historii, wystaw i ekspozycji muzealnych, spotkań i pikników historycznych w kraju i w USA. Autor cyklu wstaw fotografii pt. „Oręż Bohaterów Niepodległej” pokazujących oręż dowódców i ważnych postaci okresu II Rzeczypospolitej z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
-Dziś, na spotkaniu z młodzieżą prezentuję wystawę „Oręż Bohaterów Niepodległej”, która poświęcona jest broni siecznej wielkich Polaków, postaci milowych naszej historii przełomu wieku XIX i XX, uczestników wojny polsko - bolszewickiej jak i okresu międzywojennego. To broń należąca do takich postaci jak Marszałek Piłsudski, Marszałek Rydz Śmigły czy generał Haller. Większość tej broni nie była prezentowana szerokiemu gronu odbiorców znajdując się w muzealnych magazynach - informuje Jarosławski.
Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz