Wolontariat w opozycji do pomocowej działalności państwa, był tematem debaty oksfordzkiej, która odbyła się dziś z inicjatywy Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.
W dyskusji na argumenty udział wzięli uczniowie klas II i III ILO im. ONZ. Debata odbyła się w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury.
Dyskusji młodych ludzi przyglądali się ich rówieśnicy oraz zaproszeni goście. A ich występ i argumenty oceniała loża ekspertów.
-Młodzi ludzie sami wybrali ten temat. W kontekście czasu pandemii Covid-19 i czasu wojny na Ukrainie, kwestia wolontariatu stała się bardziej znana. Młodzież chce coś z siebie dać, chce się angażować, chce działać jako wolontariusze. Do tego potrzeba wiedzy, dyspozycyjności i chęci - podkreśla Maciej Mulawa z Fundacji FLZB.
-Przećwiczyłem sztukę argumentacji i wystąpień publicznych. W takiej roli wystąpiłem po raz pierwszy. Przełamałem więc tremę, lęk i miałem okazję zaprezentować argumenty, które wspólnie z koleżankami i kolegą, po okiem nauczycieli opracowaliśmy - mówi Miłosz Stelmach, uczestnik debaty.
Jak dodaje Miłosz Stelmach, nie bez znaczenia jest przygotowanie do debaty, zgłębienie tematu, szukanie argumentów i tez. -To był spory zastrzyk wiedzy oraz umiejętności jej szukania i prezentacji - przekonuje. Oliwia Olejnicka była liderką drużyny propozycji. -Wolontariat jest dla mnie bardzo ważny, od lat się w nim udzielam. Tu miała szanse zdobyć doświadczenie i wiedzę. Swą przyszłość chcę łączyć z działalnością prospołeczną i polityczną. Była więc to dziś dla mnie dobra lekcja - zaznacza.
-Zorganizowana przez nas debata jest częścią działań projektu „Lokalne Partnerstwo dla Wolontariatu - edycja 2022-2024”, który realizuje Fundacja FLZB. Debaty oksfordzkie w ostatnichlatach stały się bardzo popularne w naszym regionie, ale dzisiaj mało kto pamięta, że pierwszą bitwęna argumenty zorganizowała właśnie Fundacja FLZB. Było to w 2015 roku. Postanowiliśmy wrócić dotej formuły po latach i ponownie zaprosić do uczestnictwa w niej młodzież z zaprzyjaźnionego I LO im. ONZ w Biłgoraju - wyjaśnia Iwona Dubińska, koordynator Centrum Rozwoju Wolontariatu Fundacji FLZB.
Debata obyła się w ramach akcji społecznej finansowanej ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności - Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 - 2030 i była elementem Gali Ziarna Wolontariatu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz