Dziś (tj. 23 września br.) odbyły się uroczystości 25-lecia nadania imienia Szkole Podstawowej w Chmielku. Placówka nosi imię jednego z legendarnych dowódców AK w powiecie biłgorajskim, porucznika Edwarda Błaszczaka ps. „Grom”.
O patronie chmieleckiej podstawówki, dr Zygmunt Klukowski, historyk Zamojszczyzny pisał: -W całej Zamojszczyźnie, imię „Groma” było otoczone legendarną popularnością. Z kolei jeden z przyjaciół „Groma”, pochodzący z gminy Łukowa Jerzy Grzyb, podkreślał: -Edward Błaszczak to człowiek wyznający zasady rycerskości romantycznej, o niezłomnej woli walki o wolność Ojczyzny, obdarzony wrażliwością na wszelką niesprawiedliwość. Porywał ludzi swoim zapałem, brawurą, odwagą, siłą i prawością charakteru.
Porucznik Edward Błaszczak ps. "Grom" urodził się pod koniec sierpnia 1915 roku w Skarydzewie w województwie poznańskim, zmarł w sierpniu 1976 roku. Był synem powstańca wielkopolskiego, posła na sejm II Rzeczypospolitej. Po kampanii wrześniowej znalazł się na Kielecczyźnie i tu wstąpił do ZWZ. W 1942 roku trafił do powiatu biłgorajskiego m.in. do Chmielak. Nawiązał kontakt z partyzantką. Już na początku okupacji został zaocznie skazany przez sąd niemiecki w Kaliszu na karę śmierci.
Na Zamojszczyźnie Edward Błaszczak został zastępcą dowódcy oddziału leśnego porucznika rezerwy Hieronima Miąca ps. "Korsarza" kwaterującego w Puszczy Solskiej. Później "Grom" był dowódcą tego oddziału, a "Korsarz" oficerem szkoleniowym. Zreorganizował oddział. Wybrał spośród najlepszych żołnierzy grupę bojową - gotową stale do walki - którą dowodził. Grupa ta najlepiej wyszkolona i uzbrojona, doświadczona w dotychczasowych akcjach liczyła około 50 ludzi. Zasięg terytorialny oddziału "Groma" obejmował obszar poludniowo - zachodniej Zamojszczyzny łącznie z Puszczą Solską, nawet część województwa rzeszowskiego, np. lasy sieniawskie. Akcje bojowe w zasadzie "Grom" organizował w porozumieniu z dowództwem OP - 9 i komendantami terenowymi, oddziałami radzieckimi i GL.
Kilkukrotnie ranny. Za bohaterstwo wykazane w napadzie na posterunek żandarmerii niemieckiej i ukraińskiej w Łukowej został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny i złożeniu broni przez oddziały AK na rynku w Szczebrzeszynie "Grom" z grupą żołnierzy ukrywał się w okolicach Szczebrzeszyna i zorganizował jeszcze jedną, udaną akcję na więzienie w Zamościu, w mundurach żołnierzy radzieckich, celem uwolnienia żołnierzy AK. W 1945 roku "Grom" został zaangażowany przez Stanisława Mikołajczyka do współpracy w powołanym Polskim Stronnictwie Ludowym. Był pełnomocnikiem rządu do spraw Ziem Zachodnich.
-Nasz patron zachęca nas, że warto żyć dla innych, i że szlachetne marzenia warto realizować. Zachęca do odkrywania siebie, swoich zdolności, a także potencjału jaki posiadamy. Jego czyny i zaangażowanie w walkę o wolność Polski pokazują nam jasno czym jest patriotyzm. Jego życie i postawa oraz działalność uczą szacunku do wolności, ale motywują także i zobowiązują do należytego wypełniania obowiązków - mówił podczas uroczystej akademii dyrektor Zbigniew Sokal.
W uroczystości udział wzięła społeczność szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście wśród których znalazły się delegacje szkół z terenu gminy Łukowa, kombatanci, samorządowcy i przedstawiciel poseł do PE Beaty Mazurek. Okolicznościowe listy wystawali posłowie Beata Strzałka i Tomasz Zieliński oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Obecni byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Osuchu 44 i dyrektor łukowskiego GOKu.
Obecna była także rodzina śp. Edwarda Błaszczaka, jego syn Waldemar z żoną oraz wnuczka z mężem i córką.
Świętowanie jubileuszu rozpoczęła Msza św. sprawowana w kościele w Chmielku. Podczas homilii, ks. proboszcz Marek Tworek przypomniał o znaczeniu imienia w życiu człowieka i obowiązku jaki ono z sobą niesie. Z kolei w części artystycznej zaprezentowała się chmielecka młodzież. Nie zabrakło także gratulacji i wspomnień dotyczących historii placówki, jej dokonań i patrona.
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.
obywatel
13:25, 2025-07-06
Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)
kto to jest?
a kto to macha?
13:06, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?
Colt
12:59, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.
Pomnik
08:01, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz