W dniach 12 - 16 września w Szkole Podstawowej nr 5 realizowany był projekt wymiany młodzieży pod nazwą „Ekologia bez granic”. Uczniowie z Polski i Ukrainy wspólnie zagospodarowali szkolne patio, czyniąc z niego zupełnie nową, przyjazną i ekologiczną przestrzeń.
W projekcie wzięło udział łącznie 36 osób, uczniów i ich opiekunów reprezentujących Szkołę Podstawową nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju oraz Liceum nr 81 we Lwowie. Młodzi ludzie w całości zaplanowali i przeprowadzili szereg działań: zaprojektowali i ozdobili drewniane donice, w których posadzili rośliny, stworzyli murale o tematyce ekologicznej i zaprojektowali grę miejską, której uczestnicy mogą poznać przyjazne przyrodzie miejsca w Biłgoraju.
Podczas piątkowego happeningu młodzież wręczała mieszkańcom naszego miasta własnoręcznie wykonane doniczki z sadzonkami kwiatów.
-Udało nam się zrobić naprawdę bardzo dużo. To była męcząca, ale bardzo przyjemna praca. Ale dla nas najważniejsze jest to, że poznaliśmy rówieśników z Polski i szybko się zaprzyjaźniliśmy - powiedziała Sofya Knysh, jedna z uczestniczek projektu.
Pięciodniowe spotkanie przysporzyło młodzieży wielu wrażeń, a wspólnie spędzony czas sprawił, że między nimi zawiązały się międzynarodowe przyjaźnie.
-Obawiałam się tego, że będzie nam trudno się komunikować. Do tej pory znaliśmy się tylko z kilku kontaktów przez Internet. Okazało się jednak, że nie było żadnych problemów, żeby się dogadać i szkoda, że projekt tak szybko się skończył - dzieliła się swoimi wrażeniami Oliwia Markowicz, uczennica SP 5.
W piątkowe przedpołudnie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, podczas którego młodzież prezentowała efekty swojej pracy, zaprezentowała stworzony przez siebie film ukazujący przebieg prac na każdym z etapów oraz dzieliła się wrażeniami ze wspólnych działań. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5.
Koordynatorami projektu ze strony polskiej byli: Katarzyna Bastrzyk i Mariusz Polowy, nauczyciele języka polskiego, zaś ze strony ukraińskiej - Alla Stepanyshyn, zastępca dyrektora szkoły.
-Aż trudno uwierzyć, że w ciągu zaledwie kilku dni udało nam się zrobić tak wiele. Każdy, kto odwiedza nasze szkolne patio jest zauroczony tym miejscem. Myślę, że wspólnie udowodniliśmy, że edukacja pozaformalna, czyli taka, w której uczniowie nie siedzą w szkolnych ławkach, a uczą się poprzez aktywne, twórcze działanie, to znakomity pomysł, wart wysiłku - powiedział Mariusz Polowy.
-Jesteśmy zdumieni tym, jak nasza młodzież zjednoczyła się we wspólnym działaniu, jak szybko przełamała lęki i bariery i stworzyła przestrzeń, która będzie nam o tym przypominać przez wiele lat - dodała Katarzyna Bastrzyk.
Projekt „Ekologia bez granic” został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Podpisano umowę na budowę obwodnicy Tarnogrodu
5 rond na obwodnicy małego miasteczka to trzeba na głowę upaść. Obwodnica zamiast poprawiać płynność ruchu to ta będzie ją pogarszać, trzeba będzie się toczyć od ronda do ronda, tam wystarczyłyby max dwa ronda, a reszta skrzyżowań z dodatowym pasem do skrętu w lewo. Kiedyś DW835 można było płynnie przejechać na południe do podkarpackiego i A4, a teraz to będzie droga gdzie konkuruje się kto ma więcej rond Biłgoraj vs Tarnogród i zabijają całkiem ruch na DW835. Zamiast polepszać skomunikowanie Biłgoraja z resztą Polski to go pogarszają i spowalniają żeby tu biznes nie przyjeżdżał.
marcin
11:47, 2025-07-08
Burze w województwie lubelskim
Mercosur dzaiła.
0000000
09:55, 2025-07-08
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.
obywatel
13:25, 2025-07-06
Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)
kto to jest?
a kto to macha?
13:06, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz