Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju wzbogaciła się o nowe pozycje książkowe w języku ukraińskim, otrzymane z biblioteki mieszczącej się w Nowowołyńsku. Książki z literaturą dla dzieci i młodzieży są już dostępne w wypożyczalni biłgorajskiej biblioteki mieszczącej się przy ul. Kościuszki 13.
Celem akcji jest wsparcie obywateli Ukrainy, którzy obecnie przebywają na terenie Biłgoraja. Napływ uchodźców z pogrążonej wojną Ukrainy spowodował pilną potrzebę stworzenia w naszym mieście oddzielnego działu z literaturą w języku ukraińskim.
Dotąd biłgorajska biblioteka w swoich zbiorach posiadała jedynie kilkanaście tomów w języku ukraińskim.
Bibliotekarki i bibliotekarze z naszego miasta, widząc potrzebę stworzenia oddzielnego zbioru z literaturą ukraińską przesłali prośbę do mera Borysa Karpusa i swoich kolegów z Centralnej Miejskiej Biblioteki Miasta Nowowołyńska o przesłanie pakietu książek znajdujących się w zasobach biblioteki naszego miasta partnerskiego w Ukrainie.
Biblioteka z Nowowołyńska odpowiedziała na apel i od 27 lipca br. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju wzbogaciła się o 111 książek w języku ukraińskim.
Prolog akcji miał miejsce w listopadzie 2019. Wówczas dyrektor Centralnej Miejskiej Biblioteki miasta Nowowołyńska widząc wśród mieszkańców rosnące zainteresowanie polską kulturą i historią zwrócił się z prośbą o przekazanie zasobów z literaturą w języku polskim.
Biblioteka z Biłgoraja przesłała wówczas 75 książek do biblioteki w Nowowołyńsku.
Foto: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju
Nielegalnie przekroczyli granicę. Straż Graniczna...
Ja się pytam gdzie jest kościół biłgorajski? Gdzie jest ks. Kołtun i Flis? Gdzie są pozostali pasterze? Czy nie widzicie tych wilków pod owczymi skórami?
Biskup
23:47, 2025-07-02
Nielegalnie przekroczyli granicę. Straż Graniczna...
Chłopcy pochodzą z Bliskiego Wschodu i uciekali przed wojną. Są w takiej samej sytuacji jak nasi dziadkowie w czasie II wojny światowej, którzy wracali z Syberii i szukali pomocy na Bliskim Wschodzie. Być może dostali wówczas pomoc i schronienie od ich pradziadków. Nie wstyd wam katonacjonaliści?
Jan
23:44, 2025-07-02
Głośno o Biłgoraju. Zainteresował się nim działacz Konf
Chłopcy pochodzą z państw Bliskiego Wschodu. Tak, tego rejonu gdzie Polacy w czasie drugiej wojny światowej dostawali pomoc i schronienie. Nie wstyd wam katonacjonaliści?
Patriota
23:36, 2025-07-02
Wybory uzupełniające do Rady Gminy Biłgoraj
Jak kandydat Świerczyńskiego nie wygra, to nie będzie miał większości w radzie. 2 razy brak absolutorium i do widzenia.
Wyborca
23:27, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz